Latvijas simtgades filma “Mērijas ceļojums” Vitebskā

17.12.2018. 08:58
  • Ārlietu dienests Latvijas valsts simtgadei

2018 12 14Merijas celojums Vitebska

2018. gada 14. decembrī Marka Šagāla mākslas centrā Vitebskā Latvijas simtgades svinību ietvaros tika izrādīta Latvijas dokumentālā spēlfilma “Mērijas ceļojums”.

Pirms filmas prezentācijas uzrunu teica Latvijas konsuls Vitebskā Uģis Skuja, filmas režisore Kristīne Želve, filmas producente Elvita Ruka, kā arī M. Šagāla mākslas centra direktore Irina Voronova. Uzrunās tika uzsvērts filmas nozīmīgais vēstījums par personas ieguldījumu mākslas darbu saglabāšanā. Šis vēstījums ir īpaši svarīgs Vitebskai, kura ir slavena ar savām kultūras vērtībām.

Filma ir stāsts par jaunu sievieti Mēriju Grīnbergu, kura Otrā pasaules kara laikā izglāba lielu daļu Latvijas muzeju kolekciju.

Otrā pasaules kara beigās vācu armija atkāpjoties ņēma līdzi arī 700 kastes ar Latvijas muzeju kolekciju vērtībām. Ja nebūtu bijis jaunas sievietes, vārdā Mērija Grīnberga, daudzas Latvijas muzeju zāles šobrīd būtu tukšas – viņa kā brīvprātīgā 1944. gadā devās līdzi ešelonam ar Latvijas mākslas vērtībām un kopā ar tām atgriezās Rīgā. Vācu okupācijas spēki dārgumus centās izvest, padomju okupācijas spēki atveda atpakaļ, bet Mērija savu pienākumu izpildīja līdz galam. Pateicības vietā par paveikto Mērija tiek atlaista no darba muzejā, strādā rūpnīcā, un viņas turpmāko dzīvi pavada nerimstošas aizdomas.

Filma, kas veidota pēc Mērijas mātes rakstītajām dienasgrāmatām, atklāj gan Mērijas Grīnbergas neparasto likteni, gan mūsu valsts vēstures pagriezienus.

Ar spēlfilmas “Mērijas ceļojums” prezentāciju noslēdzās konsulāta Vitebskā organizēto Latvijas kultūras dienu Vitebskā 2018. gada programma. Šis pasākums ir viena no Latvijas valsts simtgades Latvijas Ārlietu ministrijas koordinētās Publiskās diplomātijas programmas norisēm Baltkrievijā.

 


Preses kontaktiem:

Konsulāts Vitebskā
Adrese: 27a B.Hmelnickogo Str., 210015 Vitebsk, Belarus
Telefons: + (375) 212 614 482
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

icon facebook  icon flickr

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā