Tapis digitalizēts materiāls par latviešu diasporas saknēm Jonišķu apkaimē

11.06.2019. 15:17

2018. gada aprīlī ar Latvijas vēstniecības Lietuvā un Lietuvas valdības Mazākumtautības departamenta atbalstu tika īstenota ekspedīcija, apzinot latviešu diasporas saknes Jonišķu apkaimē.

Ekspedīcijas laikā tika iegūts plašs materiālu klāsts, ko šobrīd daļēji ir apstrādājis Klaipēdas Universitātes Baltijas reģiona vēstures un arheoloģijas vecākais zinātniskais līdzstrādnieks, Šauļu "Aušras" muzeja speciālists dr. Ernests Vasiļausks, izveidojot apjomīgu elektronisko katalogu ar digitalizētajām fotogrāfijām un fotogrāfiju aprakstiem. Projekta noslēgumā tiks apstrādātas un ievietotas ap 1000 fotogrāfijas. Sīkāk ar materiāliem var iepazīties Šauļu "Aušras" muzejā.

Tā kā ekspedīcijā tika iegūts daudz vēsturisko materiālu, darba vēl daudz, apkopojot un veicot savākto materiālu izpēti. Projekta gala rezultātā paredzēts izdot grāmatu "Lietuvas latvieši. Dundurmuiža".

Ekspedīcijā iegūtie materiāli apliecināja, ka Dundurmuiža un tās apkaime, ietverot pašus Jonišķus, ir spilgta daļa no latviešu diasporas pieredzes. Jonišķi starpkaru periodā bija "Lietuvas latviešu savienības" centrs, ko vadīja mākslinieks Kārlis Grauzis, turklāt 1921.-1931.g. Jonišķos darbojās vienīgā latviešu vidusskola Lietuvā.

Pagājušajā gadā notikušās ekspedīcijas dalībnieki pārstāvēja gan Latvijas, gan Lietuvas akadēmisko vidi: prof. Janīna Kursīte, doc. Jolanta Stauga, Ingus Barovskis, Elīna Kursīte (Latvijas Universitāte), dr. Ernests Vasiļausks (Klaipēdas Universitātes), doktorante Aukse Noreikaite (Vitauta Dižā Universitāte), Aukštaitijas Nacionālā parka speciāliste dr. Giedre Šukīte.

Fotogrāfijas ir digitalizētas un apstrādātas Šauļu “Aušras” muzejā. Elektroniskais katalogs atrodams Lietuvas Integrālajā muzeju informācijas sistēmas mājas lapā.

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Lietuvā
M.K.Čiurlionio iela 76, LT 03100 Viļņa, Lietuva
Tālrunis: +370 (5) 213 12 60
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

twtr  icon facebook  icon-flickr

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā