Latvijas vēstnieks Zviedrijā Marģers Krams atklāja izcilajam latviešu dramaturgam Mārtiņam Zīvertam veltīto vakaru

20.01.2020. 15:26

2020. gada 16. janvārī Latvijas vēstniecības Zviedrijā telpās notika Latviešu Senioru biedrības Zviedrijā sadarbībā ar vēstniecību rīkotais Mārtiņam Zīvertam veltīts vakars. Uzrunājot sanākušos, vēstnieks Marģers Krams aicināja šo vakaru pavadīt atmiņās par Mārtiņa Zīverta dzīvi un daiļradi Latvijā un īpaši Zviedrijā, kurā pagāja teju puse viņa mūža.  Ilgās un mīlestībā pret Latviju un teātra mākslu šajā zemē tapušie darbi ir neatņemama un spilgta Latvijas literārā mantojuma daļa, kuras izgaismošanā neatņemams nopelns ir vakara viesim Latvijas ZA akadēmiķim, literatūras un teātra zinātniekam Viktoram Hausmanim.

Viktors Hausmanis daudz pētījis un rakstījis par latviešu trimdas dramaturgiem. Ar Mārtiņu Zīvertu, kura draugu un paziņu pulkā iekļūt nav bijis viegli, Viktoram Hausmanim bija izveidojies ļoti ciešs kontakts. Dramaturgam ciemojoties Latvijā, ir bijušas tikšanās un sarunas, kā arī vēstuļu apmaiņa, kas rezultējusies daudzās publikācijās un uzstāšanās reizēs, kas ļāvušas tuvāk iepazīt atturīgo un ironisko dramaturgu ar noslēpumaina vientuļnieka slavu. Ir sastādītas Zīverta darbu izlases ar komentāriem, publicēta monogrāfija ar sarunām un vēstuļu fragmentiem.

Mārtiņš Zīverts ir viens no izcilākajiem latviešu divdesmitā gadsimta dramaturgiem, drāmas un kamerlugas meistars. Savas dzīves laikā gan Latvijā, gan trimdā Zviedrijā Mārtiņš Zīverts sarakstījis vairāk nekā piecdesmit darbu, no kuriem daudzi aktualitāti nav zaudējuši arī mūsdienās. Pēdējās pabeigtās lugas “Teātris” galvenais varonis ir Johans Volfgangs Gēte un tajā caur senajiem notikumiem Zīverts sev raksturīgajā veidā runā par tādām mūžīgi aktuālām tēmām kā personības un gara brīvība, par nepakļaušanos apstākļu un varas priekšā. Lugas  pēdējās ainas lasījums Vitas Viktorsones izpildījumā noslēdza vakaru, kas vairumam klausītāju bija atkal tikšanās, citiem iepazīšanās ar izcilo dramaturgu, kura ikdiena tikai pirms trīsdesmit un vairāk gadiem ritēja tepat Stokholmā.

Foto: Vija Kalniņa-Skogum, Vita Viktorsone

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Zviedrijā
Adrese: Odengatan 5, Box 191 67, 104 32 Stokholma, Zviedrija
Telefons: +46 8 700 63 00
Fakss: +46 8 140 151
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. 

twtr   icon-facebook    icon-flickr

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā