“Latvijas valstij un armijai 100. No zobena saule lēca” izstādes atklāšana Spānijas armijas muzejā Toledo

10.09.2019. 16:50

2019. gada 6. septembrī Spānijas Armijas muzejā Toledo notika Latvijas kara muzeja “Latvijas valstij un armijai 100. No zobena saule lēca” izstādes atklāšana.

Izstādes atklāšanā uzrunas teica Ministru prezidenta biedrs, aizsardzības ministrs Dr. Artis Pabriks, Spānijas Nacionālā Armijas muzeja direktors – ģenerālis Antonio Raho Moreno (Antonio Rajo Moreno), vēstniece Spānijā Argita Daudze un Latvijas kara muzeja direktore Aija Fleija. Ar savu klātbūtni izstādes atklāšanu pagodināja Spānijas vēstniece Latvijā Susana Margarita Kamara Angulo (Susana Margarita Camara Angulo), Spānijā rezidējošie vēstnieki un diplomāti, Toledo provinces un pilsētas amatpersonas, augstas Spānijas militārpersonas, vēstniecības sadarbības partneri un mediju pārstāvji

Latvijas Ministru prezidenta biedrs un Aizsardzības ministrs no 3. līdz 6. septembrim oficiālajā vizītē apmeklēja Spānijā. Savā uzrunā izstādes atklāšanā ministrs izteica atzinību Latvijas un Spānijas militāro spēku veiksmīgajai sadarbībai NATO Paplašinātās klātbūtnes daudznacionālās kaujas grupas ietvaros Latvijā un uzsvēra abu valstu nozīmīgo lomu NATO ārējo robežu aizsardzībā. Vēstniece A. Daudze savukārt atzīmēja to, ka veidojot izstādes projektu, esam apliecinājuši veiksmīgu divu ministriju – Latvijas Ārlietu ministrijas un Aizsardzības ministrijas sadarbību.

Izstāde, kurā apkopota informācija, vēsturiskās liecības un vairāk kā 300 armijas apbalvojumu, vēsta par Latvijas armijas izveidošanās laiku 20. gs. sākumā un tās atjaunošanu pēc neatkarības atgūšanas. “Izstādes mērķis ir  stāstīt par nozīmīgiem Latvijas valsts un armijas vēstures posmiem, izmantojot valsts un bruņoto spēku apbalvojumu un karavīru  krūšu nozīmju kolekciju. Priekšmetos  attēlotā  simbolika saistās ar latviešu tautas etnogrāfiju un  folkloru, tā simbolizē  spēku, drosmi,  brīvību. Pirmie nacionālie militārie simboli radās Pirmā pasaules kara laikā, tie tika izkopti un attīstīti Latvijas armijas pastāvēšanas laikā no 1919.  līdz 1940. gadam un atjaunoti kā mūsdienu Nacionālo bruņoto spēkus vienību simbolika. Izstādes vadmotīvs - vēsturiskās pēctecības nozīme armijas gara veidošanā” - par izstādi skaidro Latvijas Kara muzeja pārstāvji. Šī ir pirmā reize, kad Spānijā notiek Latvijas militārajai vēsturei veltīta izstāde.

Izstādes projektu veidoja Latvijas kara muzejs un Spānijas Armijas muzejs sadarbībā ar Latvijas vēstniecību Spānijā, un tas iekļaujas Ārlietu ministrijas Latvijas simtgades kultūras 2019. gada programmā. Projektu finansiāli atbalstīja Latvijas Aizsardzības un Ārlietu ministrijas.

Informācija par izstādi publicēta žurnālā “Historia y vida”, kā arī izvērsts Latvijas kara muzeja direktores Aijas Fleijas un direktores vietnieka pētniecības darbā, dr.hist. Jura Ciganova raksts par Latvijas armijas vēsturi izlasāms žurnāla “Ares Historia Bélica”  septembra izdevumos.

Izstāde būs apskatāma līdz 14. oktobrim. Vairāk informācijas muzeja mājaslapā.

Publikācijas presē:

https://www.abc.es/espana/castilla-la-mancha/toledo/ciudad/abci-felipe-visito-museo-ejercito-201909061403_noticia.html

https://ahoraclm.com/2019/09/06/exposicion-del-centenario-de-letonia-en-el-museo-del-ejercito-de-toledo/

https://www.lanzadigital.com/cultura/el-gobierno-autonomico-asiste-a-la-inauguracion-de-la-exposicion-centenario-del-estado-y-del-ejercito-de-letonia/

https://www.guiadelocio.com/toledo/arte/toledo/centenario-del-estado-y-ejercito-de-letonia

https://www.latribunadetoledo.es/noticia/Z4CE92CE2-DF02-0843-E79CCCAAFE20587C/Aliados-del-norte

https://www.abc.es/espana/abci-artis-pabriks-no-pedimos-soldados-espanoles-morir-letonia-201909080307_noticia.html

http://www.defensa.gob.es/gabinete/notasPrensa/2019/09/DGC-190901-MINISTRO-LETONIA.html

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Spānijā
Adrese: Moreto 5 - 1d, 28014 Madride, Spānija 
Telefons: +34 913691362
Fakss: +34 913690020
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

twtr icon-facebook    icon-flickr

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā