Latvija atbalsta starptautisku projektu Eco_visionarios Hihonā, Asturijas reģionā, kurā piedalās latviešu mākslinieki Rasa un Raitis Šmiti

29.05.2019. 16:39

2019. gada 24. maijā vēstniece Argita Daudze piedalījās laikmetīgās mākslas izstādes Eco_visionarios atklāšanā, preses konferencē vēršot uzmanību uz Latviju kā dinamisku un inovatīvu risinājumu valsti, kas iekļaujas mūsdienu Eiropas mākslas telpā, kuras viens no apliecinājumiem ir latviešu mākslinieku dalība starptautiskos mākslas projektos. Izstādē mākslas un industriālās mākslas centrā LAboral Latviju pārstāv mākslinieki Rasa Šmite un Raitis Šmite ar instalāciju Biotricity. Izstādi atklāja LABoral mākslas centra izstāžu direktore Karina Olenšlāgere (Karin Ohlenschlager), Asturijas reģiona valdības padomnieks kultūras jautājumos Vicente Domingezs Garsija (Sr. Vicente Domínguez García) un EDP (Energías de Portugal) fonda pārstāvis Anhels Moraleda (Ángel Moraleda). Starptautiskajā izstādē piedalās divpadsmit mākslinieki no ASV, Šveices, Vācijas, Francijas, Beļģijas, Spānijas un Latvijas.

Eco visionarios ir starptautisks mākslas projekts, kas notiek sadarbojoties vairākiem mākslas centriem – Bildmuseet (Zviedrija), HEK - House of Electronic Arts Basel (Šveice), MAAT (Museu de Arte, Arquitetura e Tecnologia, Lisboa, Portugāle), Gihonas Mākslas un Industriālās mākslas centrs LABoral (Spānija). Projekta ietvaros mākslinieki pēta cilvēka un dabas attiecības, pievērš uzmanību aktuālajām vides problēmām. Mākslinieki izmanto zinātniskos pētījumus un inovatīvos risinājumus mākslas darbu radīšanā, kas uzrunā auditoriju un aicina domāt par vides piesārņojuma problēmām un atgādina par ekosistēmas vienotību un cilvēka un dabas mijiedarbību.

Eco_visionarios izstādē Latviju pārstāv mākslas stila new media art pārstāvji Latvijā Rasa Šmite un Raitis Šmits. Kā raksta mākslas zinātniece un LNMM Kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas ARSENĀLS vadītāja Elita Ansone: ”Rasa un Raitis Šmiti savu darbību jauno mediju mākslā 90.gadu vidū, - kad šīs mākslas atzars  pamazām tikai sāka uzņem apgriezienus. Latvijā viņi bija absolūti pionieri, pilnīgs avangards, kas neiekļāvās izpratnē par tradicionālu mākslu. Viņi sāka kā interneta mākslas entuziasti, un izmantojot interneta tīklošanās iespējas “satīklojās” ar savas nozares māksliniekiem visā pasaulē. Viņu māksla nu jau 30 gadu laikā ir attīstījusies un tiekusies mākslā integrēt eksakto zinātņu elementus, skaidrojot dažādas pasaules parādības – gaismu, viļņus, enerģiju, nu arī nonākuši līdz baktēriju dzīvei, piedāvājot utopiskas enerģijas ražošanas alternatīvas. Viņus interesē ilgtspējīga planēta, viņi apzinās, ka visa ekosistēma mums apkārt ir viens veselums”.

Mākslas un zinātnes projekta “Biotricity / Baktēriju baterija” idejas autori ir RIXC mākslinieki Rasa Šmite un Raitis Šmits, kas 2012. gadā sadarbībā ar jaunajiem LU Cietvielu fizikas institūta un Bioloģijas fakultātes zinātniekiem uzsāka kopīgus eksperimentus ar “mikrobu degvielas” šūnu jeb MFC (micro-bial fuel cell) tehnoloģiju, izmēģinot šīs “dzīvās baterijas” darbību dažādās vidēs. “Mikrobu degvielas šūnas” ir novatoriska jaunās paaudzes biotehnoloģija, kas ķīmisko enerģiju pārvērš elektriskajā, izmantojot mikroorganismus – baktērijas no dīķiem un citiem neattīrītiem ūdeņiem[1].

Pēc izstādes atklāšanas, vakarā vēstniece kopā ar mākslinieci piedalījās vakariņās ar Hihonas Tirdzniecības un Rūpniecības kameras prezidentu Fēliksu Baragaņo Suaresu (Sr. D. Félix Baragaño Suárez) un Asturijas reģiona aristokrātu biedrību (Cuerpo Nobleza del Principado de Asturias).

Izstāde mākslas centrā LABoral būs apskatāma līdz 26. oktobrim, savukārt otra projekta Eco_visionarios daļa būs apskatāma Madridē, kultūras centrā Matadero Madrid no 13. jūnija līdz 6. oktobrim.

Projekts ir viens no Ārlietu ministrijas Latvijas simtgades kultūras programmas notikumiem 2019. gadā un tapis pateicoties Ārlietu ministrijas un Latvijas kultūras ministrijas finansiālam atbalstam.

Informācija presē:

http://www.laboralcentrodearte.org/en/exposiciones/eco-visionarios

https://www.elcomercio.es/culturas/ecovisionarios-impactante-exposicion-20190519160746-nt.html

https://amp.lne.es/sociedad/2019/05/25/laboral-centro-arte-recupera-pulso/2477626.html

https://convuls.io/evento/eco-visionarios/

http://www.laescena.es/eco-visionarios/

 [1] Informācija no mājas lapas http://rixc.org/lv/projects/0/biotricity-bakteriju-baterija/

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Spānijā
Adrese: Moreto 5 - 1d, 28014 Madride, Spānija 
Telefons: +34 913691362
Fakss: +34 913690020
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

twtr icon-facebook    icon-flickr

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā