Palermo uzsākts jauns projekts, kas veltīts Latvijas un Itālijas kopīgā kultūras mantojuma nozīmei mūsdienās

20.03.2018. 09:07
  • Ārlietu dienests Latvijas valsts simtgadei

Š.g. 16. martā Palermo Mākslas akadēmijā, Itālijā, notika zinātniska konference, kas bija veltīta rakstnieka, itāļu aristokrāta Džuzepes Tomazi di Lampedūzas (Giuseppe Tomasi di Lampedusa) un vācbaltiešu baroneses, psihoanalītiķes Aleksandras Alises fon Volfas (Alexandra von Wolff-Stomersee) dzīvei un profesionālajai darbībai.

Šo divu no dažādām valstīm nākušo izcilo personību dzīves gājums sniedz spilgtus vēstījumus par Latvijas simtgades ritējumu vienlaicīgi ar ieskatu visas Eiropas divdesmitā gadsimta vēsturē – šis ir viens no Itālijas un Latvijas kopīgās kultūrvēstures emocionālākajiem pavedieniem.  Konferences vizuāli informatīvo ietvaru infografiku un gleznu formātā veidoja trīsdesmit Latvijas Mākslas akadēmijas, Palermo Mākslas akadēmijas un Zigmunda Freida Universitātes Vīnē studenti deviņu pasniedzēju vadībā.

Konferencē uzstājās Latvijas vēstnieks Itālijā Artis Bērtulis, Palermo pilsētas mērs Leoluka Orlando (Prof. Leoluca Orlando), rakstnieka Džuzepes Tomazi di Lampedūzas audžudēls, izcilais Itālijas muzikologs Džoakīno Lanca Tomazi (Gioacchino Lanza Tomasi), Latvijas Nacionālās bibliotēkas eksperte Astra Šmite, Vīnes Z.Freida universitātes profesors Martins Foeslaitners (Martin Foesleitner). Konferences gaitā tika nolemts šo sadarbības projektu turpināt arī Rīgā un Vīnē.

Trīs Eiropas Savienības (ES) augstskolu sadarbība un iesaiste šinī projektā ir būtiska, jo katrai ir sava loma – Latvijas Mākslas akadēmija pārstāv zemi no kuras ir nākusi baronese fon Volfa, Palermo mākslas akadēmija pārstāv ne tikai grāfa dzimto pilsētu, bet arī notikumiem bagātā vēsturiskā romāna “Gepards” (“Il Gattopardo”) sižetā aprakstīto krāšņo Sicīlijas ainavu un romantiskas jūtas, kas risinās uz politisko norišu fona karavadoņa Džuzepes Garibaldi iegrieztajos laikmeta griežos. Savukārt, tas, ka baronese savā psihoanalīzes praksē bija pārliecināta Zigmunda Freida sekotāja un viena no Itālijas psihoanalīzes asociācijas dibinātājām, kalpo par iemeslu Vīnes augtskolas mācību spēku un studentu klātbūtnei kopīgajā sadarbībā.

Meistarklases un kopīgās Austrijas, Itālijas un Latvijas studentu radošās darbnīcas četras dienas vadīja Latvijas Mākslas akadēmijas rektors Kristaps Zariņš, Glezniecības nodaļas profesors Aleksejs Naumovs, Dizaina nodaļas funkcionālā dizaina apakšnozares vadītāja, grafikas dizainere Maija Rozenfelde un profesore Barbara Ābele.

Projekts tapis sadarbībā starp Ārlietu ministriju, Latvijas vēstniecību Itālijā, Latvijas Mākslas akadēmiju, Latvijas Nacionālo bibliotēku, Latvijas Valsts arhīvu, Palermo Mākslas akadēmiju un ES Erasmus programmu ar nolūku nodrošināt Latvijas valsts simtgades svinību vēstījumu Itālijā starptautiska un starpdisciplināra literatūras, psihoanalīzes, dizaina un vizuālās mākslas notikuma formā.

Konference un radošās darbnīcas ir viena no Latvijas valsts simtgades Latvijas Ārlietu ministrijas koordinētās Publiskās diplomātijas programmas norisēm. 

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Itālijā
Via Giovanni Battista Martini 13, 00198 Roma, Itālija
Tālrunis: +39 0 688 41 227
Fakss: +39 0 688 41 239
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājas lapa: http://www.mfa.gov.lv/rome

twtr icon-facebook icon-flickr 

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā