Vēstnieces Elitas Kuzmas oficiālās vizītes laikā Milānā paraksta līgumu par Latvijas dalību Milānas EXPO 2015

30.11.2012. 18:44

No 29.novembra līdz 1.decembrim norisinās Latvijas vēstnieces Itālijā Elitas Kuzmas reģionālā vizīte Milānā, kuras laikā vēstniecei jau notikušas tikšanās ar Milānas pilsētas mēru Džuliano Pizapia (Giuliano Pisapia), Milānas galvenās organizācijas, kas pārstāv ražošanas un pakalpojumu nozares Itālijā (confindustria) pārstāvjiem un EXPO vadību.

Tiekoties ar Milānas mēru un Milānas confindustrijas vadību, vēstniece E.Kuzma prezentēja Latvijas potenciālu ziemeļu reģionā transporta un loģistikas jomā, kā arī galvenās Latvijas tautsaimniecības nozares, kuras varētu būt interesantas abpusēji izdevīgai sadarbībai. Tika pārrunāta tirdzniecības veicināšanas iespējas tradicionālajās nozarēs. Saistībā ar Milānas EXPO tēmu un Latvijas piedāvāto konceptu nacionālajam paviljonam, Itālijas puse izrādīja lielu interesi par inovatīvajām un zaļajām tehnoloģijām un filozofiju, kuras Latvija gatavojas prezentēt EXPO 2015.

Latvijas veiksmīgā krīzes pārvarēšanas stratēģija, ģeogrāfisko un konkurētspējas faktoru potenciāls varētu kalpot par pamatu Itālijas uzņēmēju interesei par Latviju kā loģistikas platformu tālākai ekonomiskai darbībai. Tāpat sarunās tika atzīmēts straujais Itālijas tūristu skaita pieaugums. Milānas mērs Dž. Pizapia izteicās, ka labprāt sadarbotos ar Rīga 2014 un TAVA, jo šobrīd tiek strādāts, lai pozicionētu Milānu ne tikai kā modes, bet arī kā kultūras galamērķi. Milānas dažādu institūciju pārstāvji ir ieinteresēti sadarboties ar Latvijas institūciju pārstāvjiem Rīga 2014 un Latvijas prezidentūras ES 2015 gadā kontekstā. Gan EXPO pārstāvji, gan Milānas pilsētas mērs pauda ieinteresētību piedalīties Rīga 2014 programmā, tādejādi veicinot abu pilsētu savstarpējo sadarbību arī plašāk.

Vēstniecei klātesot, Latvijas puses EXPO ģenerālkomisārs Roberts Stafeckis un EXPO ģenerāldirektors Džuzepe Sala (Giuseppe Sala) parakstīja līgumu par Latvijas dalību Milānas EXPO 2015. Džuzepe Sala izteica gandarījumu par Latvijas izvēlētās tēmas „Dzīvības drava” tuvo tematisko līniju ar EXPO 2015 izvēlēto tēmu „Paēdināt planētu. Enerģija dzīvei”. Ņemot vērā, ka Latvija būs prezidējošā valsts Eiropas Savienībā 2015.gadā, kā arī to, ka 2014.gadā Rīga būs Eiropas Kultūras galvaspilsēta, Dž. Sala izteica vēlmi un gatavību pēc ciešākas sadarbības ar Latviju, un izteica priekšlikumu 2014.gadā Rīgā novadīt vienu no EXPO Milāna 2015 pasākumiem.

Lai arī šobrīd savu dalību jau apstiprinājušas 111 valstis, Latvija ir viena no pirmajām - 18 valsts, kura paraksta līgumu ar EXPO. Nesen Itālijā parakstīts Līgums ar Ķīnu, arī Krievija ir apstiprinājusi savu dalību. Kopumā tiek uzsvērts Milānas EXPO 2015 inovatīvais raksturs, ANO un FAO iesaiste, tēmas aktualitāte globāli. Šajā kontekstā Latvija ar paviljona konceptu „Dzīvības drava” izraisa interesei ar savu paviljona konceptu. Pastāv iespēja, ka Latvijas EXPO paviljona ideju un dizainu varētu prezentēt plašākai publikai Itālijā nākamā gada pavasarī.

Vizītes noslēgumā vēstniece E.Kuzma plānojusi apmeklēt amatniecības gadatirgu, kurā tradicionāli piedalās uzņēmumi no Latvijas, lai iepazītos ar dalības potenciālu nākotnē.

Programma veidota sadarbībā ar Latvijas goda ģenerālkonsuli Milānā Patrīciju Siņjorini (Patrizia Signorini).