Svinot Baltijas ceļa 30. gadadienu, trīs Baltijas valstu vēstniecības Prāgā atgādina par Igaunijas, Latvijas un Lietuvas ceļu uz brīvību

20.08.2019. 15:16

2019. gada 23. augustā aprit Baltijas ceļa 30 gadi. Baltijas ceļš apliecina Igaunijas, Latvijas un Lietuvas centienus atgriezties Eiropā kā neatkarīgām valstīm.

Šis manifests pret Padomju okupāciju un par brīvību apvienoja vairāk nekā 2 miljonus cilvēku. 2009. gadā tas tika iekļauts UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā.

1989. gada augustā Igaunija, Latvija un Lietuva kopīgi pieminēja nacistu-padomju līguma, tā sauktā Molotova-Ribentropa pakta 50. gadadienu, kurš izsauca Otro pasaules karu un noveda pie šo trīs valstu 50 gadu ilgās okupācijas. Sūtot ziņu pasaulei un cenšoties atgūt savu valstu neatkarību, pirms 30 gadiem igauņi, latvieši un lietuvieši sadevās rokās, veidojot 675 km garu cilvēku ķēdi no Tallinas caur Rīgu līdz Viļņai.

Šī svarīgā notikuma 30. gadadienu Baltijas valstīs atzīmē ar dažādiem kultūras un sabiedriskiem pasākumiem, atgādinot arī par Molotova-Ribentropa pakta 80. gadadienu. Baltijas ceļa nozīme Igaunijai, Latvijai un Lietuvai ir milzīga – neilgi pēc šī vērienīgā manifesta sekoja visu trīs valstu neatkarības atgūšana (1991. gads). Igaunijas, Latvijas un Lietuvas valstis ir sasniegušas  apbrīnojamu izaugsmi un ir Eiropas Savienības un NATO dalībvalstis (no 2004. gada).

Igaunijas, Lietuvas un Latvijas vēstniecības Prāgā un galvaspilsētas mērs Zdeneks Hribs (Zdeněk Hřib) šos notikumus nedēļā no 19. – 25. augustam plašākai publikai atgādina ar visu trīs valstu karogu instalāciju un informācijas stendu pašvaldības ēkā (Nová radnice, Mariánském náměstí).

„Baltijas ceļa galvenā atziņa, līdzīgi kā Samta revolūcijas, kuras gadadienu šogad Čehijā atzīmējam, ir, ka brīvība un demokrātija mums nav dodas uz mūžīgiem laikiem, bet par to saglabāšanu mums visiem ik dienu jāiestājas,“ norāda galvaspilsētas Prāgas mērs Z. Hribs.

Saistībā ar Baltijas ceļa gadadienu 21. augustā Čehijas televīzijas otrajā programmā tiek raidīta Latvijas dokumentālā filma „Baltijas brīvības ceļš“.

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Čehijā
Adrese: Hradešínská 3, 101 00 Prāga, Čehijas Republika
Tālrunis:  +420 255 700 881
Fakss: +420 255 700 880
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

icon-facebook    icon-flickr

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā