Latvijas vēstniecība piedalās kanādiešu karavīru sagatavošanā dienestam Latvijā un iepazīstina ar izstādi “Latvijas traģēdija. 1941”

25.11.2020. 21:20
  • Ārlietu dienests Latvijas valsts simtgadei

 

Latvijas vēstniecība Kanādā no 16. līdz 20. novembrim Kanādas Bruņoto spēku bāzē Petavavā (CFB Petawawa), Ontārio iepazīstināja ar izstādi “Latvijas traģēdija. 1941”. Ar izstādi iepazinās Kanādas Armijas karavīri, kas gatavojas dienestam NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupas Kanādas kontingenta sastāvā Latvijā (astotā rotācija), kā arī citi bāzē dienošie karavīri.  Izstāde ir Latvijas Okupācijas muzeja un Muzeja “Ebreji Latvijā” kopīgi veidotās izstādes versija angļu un franču valodā, ko vēstniecība, sadarbībā ar nacionālo Kanādas Kara muzeju apskatei piedāvāja 2020. gada martā galvaspilsētā Otavā.

Izstāde ir skaudrs stāsts par traģisko 1941. gadu Latvijas vēsturē, kad PSRS okupācijas vara veica civiliedzīvotāju masveida deportācijas, savukārt nacistiskās Vācijas režīms, uzsāka holokaustu pret ebrejiem, - Latvija gada laikā zaudēja 100 000 savu iedzīvotāju.

Izstādes eksponēšanu rosinājusi un organizējusi Latvijas vēstniecība Kanādā. Tā tapa ar Aizsardzības ministrijas atbalstu un sadarbojoties ar Kanādas Kara muzeju, Latvijas valsts simtgades Latvijas Ārlietu ministrijas koordinētās Publiskās diplomātijas programmas ietvaros.

Izstādes iespaidīgajā atklāšanā Kanādas Kara muzejā pulcējās vairāk nekā 150 viesu, starp tiem daudz ārvalstu vēstnieku un diplomātu, kanādiešu politiķi, Kanādas parlamenta deputāti, Kanādas Ārlietu un Aizsardzības ministriju, Valsts kancelejas darbinieki, Kanādas Armijas vadītāji - ģenerāļi un militārpersonas, latviešu, lietuviešu, igauņu, ebreju, ukraiņu kopienu pārstāvji, dažādu kopienu organizāciju vadītāji, žurnālisti un sabiedriskie darbinieki.  Atklāšanas uzrunā vēstnieks K. Eihenbaums uzsvēra: “Lai arī Otrais pasaules karš beidzās pirms 75 gadiem, Latvijai un vairākām citām Eiropas valstīm ilgi gaidītā uzvara nenesa ne brīvību, ne mieru. Diemžēl daļa Eiropas piedzīvoja ilgus nebrīves gadus. Jebkura brīvības izpausme tika brutāli apslāpēta padomju okupētajā Latvijā: cilvēkus varēja nogalināt par vārdu. Tomēr cilvēki pretojās un bija pietiekami drosmīgi, lai pirms 30 gadiem atjaunotu Latvijas neatkarību.” Muzeja “Ebreji Latvijā” vadītājs Iļja Ļenskis savā uzrunā norādīja, ka izstādes mērķis nav žēloties, bet gan izskaidrot. – “Mēs stāstām ne tikai par okupāciju varu noziegumiem, bet arī par cilvēkiem, kuri spēja izdarīt drosmīgas izvēles. Mums ir jāatceras Latvijas diplomāti ārzemēs, kuri pievienojās sabiedrotajiem; simtiem cilvēku Latvijā, kuri centās palīdzēt vajātajiem ebrejiem; gan bruņotās, gan morālās pretošanās grupu locekļi. Kopš neatkarības atjaunošanas Latvija ir strādājusi, lai pārvarētu un atstātu pagātnē nacistu un padomju atstātās traumas un brūces. Diskusija par kolaborāciju ir palīdzējusi Latvijas sabiedrībai ar citām acīm paraudzīties uz sevi. Mēs neuztveram sevi kā tikai vēsturiska procesa objektus - mēs esam tauta, kas var tikt galā ar savu pagātni.”

Runātāji uzsvēra Latvijas rosinātās izstādes nozīmīgumu tieši tagad, kad, atceramies nežēlīgā Otrā pasaules kara beigas pirms 75 gadiem, ko tomēr izmanto, lai šo noziedzīgo karu maldīgi glorificētu, dotu tam neatbilstošu redzējumu, pārrakstot kara izcelšanās vēsturi, vainojot pat upurus, attaisnojot agresijas aktus. Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšana un vēstures faktu noliegšana nav pieņemama, katram ir jābūt spēkam paskatīties “patiesībai acīs”.

Plānots, atkarībā no Covid 19 pandēmijas, ka 2021. gadā izstādi varēs apskatīt arī Kanādas galvaspilsētas Otavas rātsnamā un Kanādas parlamentā.

 

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Kanādā
Adrese: 350 Sparks Street, Suite 1200,
Otava, Ontārio, K1R 7S8, Kanāda
Tālr.: +1 613 238 6014
Fakss: +1 613 238 7044
E-pasts:Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

twtr   icon-facebook   icon-flickr

baneris final vestniecibamPierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā