Latvijas vēstnieka Kanādā Kārļa Eihenbauma apsveikums Latvijas Republikas 102. gadadienā

17.11.2020. 16:28

Dārgie tautieši!

Mēs atkal svinam Latviju, mēs svinam Latvijas valstiskuma 102. gadadienu - Latvijas Republikas Proklamēšanas dienu.

Mūsu darbs un mūsu svētki ir mainījušies. Mēs dzīvojam neierastos apstākļos.

Mūsu darbīgie tautieši ir visā šajā plašajā un skaistajā zemē. Viņi piemin un atbalsta Latviju. Viņi to dara nenogurstoši, burtiski no krasta, līdz krastam un līdz krastam.

Paldies Jums visiem par sirsnīgajiem vārdiem un domām, kas mūs uztur, kā arī dod spēku šajos neskaidrajos laikos.

Mēs vēlam labu savai tautai, mēs stingri stāvam par cieņu, demokrātiju un mūsu vērtībām.

Mēs iestājamies par brīvību un neatkarību. Mēs esam krietni savos darbos un rīcībā, esam pārbaudījumos rūdīti un stipri.

Mūsu brīvība ir vērtība, par ko domājam un, ko sargājam. Katra atbildība ir to darīt nenogurstoši un neatlaidīgi, lai ir ko nodot bērniem un visām nākamajām paaudzēm, kas nāks.

Paldies visiem, kas to dara te tālumā un svešās zemēs. Esmu priecīgs, ka mums Kanādā ir cieša savstarpējā sadarbība un mēs viens otru stingri balstām.

Mums ir daudz pasākumu, kur godinām un pieminām Latviju. Latvijas karogi plīvo pie pilsētu rātsnamiem un sarkanbaltsarkani izgaismojas dabas un arhitektūras pieminekļi.

Jau trešo gadu varenais Niagāras ūdenskritums sarkanbaltsarkanajās Latvijas karoga krāsās godina mūsu valsti. Daudzviet Kanādā zaļo Latvijai veltītie ozoli un liepas. Tas viss ir arī par Jums, kas šo valsti cēluši un stipru darījuši, neaizmirstot savu latvisko izcelšanos.

Mēs veidojam latvisku vietu, pieminām sevi un savu Latviju. Mēs stāstām un iepazīstinām ar sevi. Mēs runājam par savu vēsturi un pat likteni, kā šogad, kad nacionālajā Kanādas Kara muzejā Otavā, sarīkojām kaut ko līdz šim nebijušu - izstādi par Latviju, lai par mums uzzina vairāk un, lai par mums, ja nepieciešams, arī iestājas un cīnās.

Tagad neierastajos pandēmijas apstākļos, mūsu darbs neapstājas, esmu gandarīts, ka varam turpināt Jums sagādāt mūsu kultūras sasniegumus arī attālināti.

Mēs turpinām Kanādā rādīt Latvijas filmas, kas izskaidro, kas informē. Mēs festivālos visā Kanādā – Otavā, Toronto, Vankūverā un arī Kalgarijā rādām filmas par mums, mūsu sarežģīto vēsturi.

Filmu “Tēvs nakts” par mūsu Žani Lipki, filmu “1906” par 1905. gada revolūciju, kā arī “Nameja gredzenu”, “Mērijas ceļojumu”, “Melānijas hroniku” un citas, bet tagad, tiešsaistē visā Kanādā, mūsu svētkiem esam sagādājuši “Dvēseļu puteni” un “Billi”. Izbaudiet un atbalstiet.

Draugi!

Latvijas un Kanādas attiecības ir ļoti augstā līmenī. Kanādas klātbūtne mūsu valstī ir ne tikai ar karavīriem, kas ir daļa no daudznacionālas NATO kaujas grupas, bet arvien vairāk arī kanādiešu uzņēmēji atklāj Latviju, nostiprinot arī mūsu darījumu saites.

Kanādas politiķu vizītes Latvijā ir regulāras un ražīgas. Mēs cieši sadarbojamies un mēs viens otru atbalstām.

Pēdējo gadu laikā Latvijā viesojušies Kanādas premjerministrs, ārlietu, aizsardzības, ārējās tirdzniecības un citi ministri. Mēs esam stiprinājuši parlamentāro sadarbību, Latvijā bijis Senāta spīkers, dažādu komiteju vadītāji un parlamenta deputāti.

Kanādas valsts galva – ģenerālguberātore un bruņoto spēku virspavēlniece pēdējo divu gadu laikā jau bijusi Latvijā divas reizes. Esmu gandarīts, ka ārlietu ministri ir vienojušies tikties regulāri, vismaz reizi gadā, paplašinot to uz visu mūsu Baltijas reģionu.

Es esmu priecīgs par katru un par visiem mums kopā - mūsu kopējais darbs Latvijai ir piepildīts un svētīgs.

Tautieši!

Es šodien vēlos pieminēt kādu dižu latvieti, sēlieti, kas patvērumu rada Toronto, kad Latvija dega un tika nicināta.

Ar Latvijas spēku, ar latvisko spītu apveltītā Velta Toma nekad nebeidza ilgoties pēc Latvijas.

Cita latviete, kas ilgus gadus dzīvoja un strādāja Kanādā, Vaira Vīķe-Freiberga, ir teikusi, ka “Velta Toma bija sieviete, kam Dievs bija daudz devis, bet no kuras tika arī ļoti daudz prasīts. Velta bija personība.”

Tā ir un Veltas Tomas aizrautība, cildenums, cēlums, spītība, kā arī izturība, nu ir kā paraugs.

Veltas Tomas “Lūgšana Latvijai” ir jāzina mums katram, neatkarīgi no politiskās pārliecības, ticības vai kādām citām atšķirībām. Tā vieno un tā uztur mūsu garu, mūsu zemi un mūsu valsti.

Dievs, svētī Latviju:

Zemi, cilvēkus, valodu,

Dziesmu un ticību,

Godaprātu un darba tikumu;

Uzturi mūs dzīvus,

Dari mūs brīvus –

Garā un pateicībā,

Cilvēka vārda cienīgus

Latviešus

Tēvzemē un pasaulē.

Draugi!

Paldies visiem, kas iesaistās un, kas dara, kas nepagurst un, kas var un spēj.

Būsim godīgi, būsim stingri savā stājā un savā latviskajā garā.

Būsim vienoti un stipri.

Dievs, svētī Latviju!

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Kanādā
Adrese: 350 Sparks Street, Suite 1200,
Otava, Ontārio, K1R 7S8, Kanāda
Tālr.: +1 613 238 6014
Fakss: +1 613 238 7044
E-pasts:Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

twtr   icon-facebook   icon-flickr

baneris final vestniecibamPierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā