Ministru kabinets apstiprina pārskatu par Latvijas pārstāvja starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās darbu 2013. gadā

04.02.2015. 14:48

9. septembra Ministru kabineta sēdē tika apstiprināts Latvijas pārstāvja starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās biroja (Birojs) sagatavotais informatīvais ziņojums „Par Latvijas pārstāvja starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās darbu 2013. gadā”.

Ziņojums sniedz pārskatu par Latvijas pārstāvja starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās (Pārstāvis) paveikto, pārstāvot Latvijas intereses Eiropas Cilvēktiesību tiesā (Tiesa) un Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) konvenciju izpildes uzraudzības mehānismu ietvaros 2013. gadā. Ziņojums sastāv no divām daļām – pirmā daļa sniedz informāciju un statistikas datus par Pārstāvja darbu, sūdzību plūsmu Tiesā un to izskatīšanas rezultātiem, Tiesas piespriestajās kompensācijās izmaksāto summu, kā arī nacionālo ziņojumu par ANO konvenciju izpildi Latvijā sagatavošanu un izskatīšanu 2013. gadā.

2013. gadā Tiesa pasludināja 26 nolēmumus Latvijas lietās. No šiem nolēmumiem 16 lietās jeb vairāk nekā pusē gadījumu Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas (Konvencija) pārkāpumi netika konstatēti. Desmit lietās Tiesa atzina vienu vai vairākus Konvencijas pārkāpumus. Kopumā atlīdzībās tika piešķirti 76 000 eiro. Pārskata periodā Tiesa lūgusi sniegt valdības atbildes pozīciju 17 jaunās lietās. Īpaši aktīvi turpinājies Pārstāvja darbs pie Tiesas nolēmumu izpildes, pārskata periodā sagatavojot informāciju par Tiesas spriedumu izpildi 21 lietā.

2013. gadā tika pabeigts darbs pie Latvijas kārtējā nacionālā ziņojuma par ANO 1989. gada Konvencijas par bērna tiesībām izpildi Latvijā 2004. - 2012. gadā, un ziņojums tika iesniegts ANO Bērnu tiesību komitejā. Pārskata periodā Pārstāvis Latvijas delegācijas sastāvā piedalījās Latvijas kārtējā nacionālā ziņojuma par 1984. gada Konvencijas pret spīdzināšanu un citiem nežēlīgas, necilvēcīgas vai pazemojošas izturēšanās vai sodīšanas veidiem izpildi Latvijā izskatīšanā ANO Spīdzināšanas novēršanas komitejā.

Ziņojuma otrajā daļā sniegts analītisks pārskats par Tiesas judikatūras attīstības tendencēm 2013. gadā Tiesā izskatītajās Latvijas lietās.

Visbeidzot, ziņojumam pievienotajā pielikumā sniegta detalizētāka informācija par Tiesas 2013. gadā pieņemtajiem nolēmumiem Latvijas lietās.

Pilns darba pārskats pieejams Ārlietu ministrijas Latvijas pārstāvja starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās interneta mājaslapā http://www.mfa.gov.lv/lv/Ministrija/parstavis/ministru-kabineta-parstavis/parskati/.

Preses kontaktiem:

Preses un informācijas nodaļaKrišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395Tālrunis: (371) 67016 272Fakss: (371) 67828 121E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.Mājaslapa: www.mfa.gov.lv