Divpusējās attiecības

02.12.2014. 19:09

Latvijas un Apvienotās Karalistes (AK) vēsturiski labo attiecību attīstība ir saistīta ar kopīgo mērķi par vienotas, ekonomiski un politiski stabilas Eiropas nākotni. Savstarpēju ieinteresētību attīstīt divpusējo sadarbību veicina abu valstu partnerība un kopīgās interese ES un NATO ietvaros. AK politiskais un praktiskais atbalsts Latvijas integrācijai ES ir ietekmējis attiecību izvēršanu tādās jomās kā valsts pārvaldes reforma, izglītības sistēmas attīstība, sabiedrības integrācija u.c. Saistībā ar Latvijas integrāciju NATO AK ir sniegusi nozīmīgu atbalstu realizētajos divpusējos un daudzpusējos projektos aizsardzības jomā. AK ir viena no nozīmīgākajiem Latvijas tirdzniecības partnerēm.

2011. gada 29.martā oficiālā vizītē konferenci AK par aktuālajiem notikumiem Lībijā apmeklēja ārlietu ministrs Ģirts Valdis Kristovskis. Savukārt 2011.gada 19.-20.janvārī premjerministrs Valdis Dombrovskis oficiālā vizītē ar delegāciju apmeklēja UK Nordic Baltic Summit. Pastāvīgi notiek aktīva komunikācija starp abu valstu dažādu ministriju pārstāvjiem.

Kopš 2009. gada 4. novembra Latvijas vēstnieks AK ir Eduards Stiprais. AK vēstnieks Latvijā no 2007. gada līdz 2009. gada jūlijam bija Ričards Mūns (Richard Moon). Šobrīd AK vēstniecību Latvijā vada pilnvarotais lietvedis Entonijs Stoukss (Antony Stokes).

Kopš 2002. gada marta Latvijas goda konsuls Velsā ir Andris Tauriņš un kopš 2004. gada novembra goda konsuls Mančestrā ir Hovards Džeimss Pims (Howard James Pym). Latvijas goda konsuls Skotijā kopš 2007. gada 24. oktobra ir Džons Makgregors (John McGregor).

Īpašs Latvijas un AK attiecībās ir bijis 2006. gads - Latvijas Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga 9. - 13. jūlijā apmeklēja AK vizītē valdības viesa statusā. 18.-19. oktobrī pirmo reizi Latvijas valsts vēsturē valsts vizītē ieradās Viņas Majestāte Karaliene Elizabete II. 28.-29. novembrī NATO samita ietvaros Rīgā uzturējās AK premjerministrs Tonijs Blērs.

2008. gada 26.-28.oktobrī oficiālā vizītē AK apmeklēja ārlietu ministrs Māris Riekstiņš.

Parlamentārā sadarbība

Starp abu valstu parlamentiem izveidojusies laba sadarbība. Arī LR LR 9. Saeimā turpina darboties Latvijas un Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes sadarbības grupa Ainara Latkovska vadībā. AK parlamenta AK – Latvijas atbalsta grupas vadītājs ir Brūss Džordžs (Bruce George), viņa vietnieks - Džons Ostins (John Austin).