Autotransporta vadīšana Lielbritānijā

20.09.2017. 13:44

AUTOTRANSPORTA VADĪŠANA LIELBRITĀNIJĀ

Transportlīdzekļa numura zīmes:

Braukt ar transportlīdzekli, kuram ir ārzemju transportlīdzekļa numura zīmes (arī Latvijas numura zīmes), nereģistrējot transportlīdzekli un nemaksājot ceļa nodokli, Lielbritānijā var:

  • ja jūs esat tūrists un neplānojat pārcelties uz dzīvi Lielbritānijā;
  • Jūsu automašīna ir reģistrēta un Jūs esat nomaksājis nodokļus transportlīdzekļa mītnes valstī;
  • ja jūs izmantojat automašīnu ne ilgāk par 6 mēnešiem gada laikā.

Ja esat pārcēlies uz dzīvi Lielbritānijā vai plānojat šeit uzturēties ilgāk par 6 mēnešiem, Jums ir jāveic transportlīdzekļa reģistrācija.

Papildus informācija pieejama šeit: https://www.gov.uk/importing-vehicles-into-the-uk/temporary-imports

Ieceļojot Lielbritānijā, obligāta ir prasība, lai autotransports būtu apdrošināts, kā arī uz tā jābūt uzlīmēm ar valsts pieņemtajiem apzīmējumiem (LV).

Ieceļojot Lielbritānijā, parasti netiek prasīts apliecinājums par paveiktu autotransporta tehnisko apskati. Tomēr, ja rodas šaubas par autotransporta tehnisko stāvokli, ceļu policijai Lielbritānijā ir tiesības pieprasīt tehniskās apskates sertifikātu.

Autotransporta izplūdes gāzes uz robežas netiek kontrolētas, bet to pārbaude var tikt veikta uz Lielbritānijas autoceļiem.

Latvijā izdotas vadītāja apliecības

Ar Latvijā izdotu derīgu vadītāja apliecību Lielbritānijā var vadīt jebkuru automašīnu, kuru esat tiesīgs vadīt atbilstoši kategorijai, kas norādīta vadītāja apliecībā. Derīgu Latvijas vadītāja apliecību var arī apmainīt pret Lielbritānijas vadītāja apliecību, ja persona ir Lielbritānijas rezidents (dzīvo / uzturas Lielbritānijā) vai ja esošai apliecībai ir beidzies derīguma termiņš.

Latvijā izdota vadītāja apliecība ir jānomaina pret Lielbritānijas vadītāja apliecību, ja tās turētājs ir vecāks par 70 gadiem vai vismaz trīs gadus ir bijis Lielbritānijas rezidents (dzīvojis / uzturējies Lielbritānijā).

Papildus informācija pieejama šeit: https://www.gov.uk/driving-nongb-licence

Policijas apstādināšanas procedūra

Ja policists vēlas Jūsu transporta līdzekli apstādināt, tad viņš piesaistīs Jūsu uzmanību:

  • ar mirgojošām zilām signālugunīm vai tālajām gaismām, vai arī ar taures signālu vai sirēnu;
  • norādot nobraukt ar mašīnu malā vai mirkšķinot savas mašīnas kreisā pagrieziena gaismas signālu.

Ir jānobrauc malā un jāapstājas, cik ātri vien to ir iespējams drošā veidā izdarīt, un tad jāizslēdz automašīnas motors.

Mobilie tālruņi

Vadot automašīnu Lielbritānijā, neizmantojiet rokās turamos mobilos tālruņus, izņemot gadījumus, ja zvaniet uz numuru 999 vai 112 nepieciešamas neatliekamās palīdzības gadījumā un nav droša veida vai vispār nav iespējams apstāties: https://www.gov.uk/using-mobile-phones-when-driving-the-law

 

Plašāka informācija par ceļu satiksmes kārtību, drošību, braukšanas ātrumu ierobežojumiem, piemērotajiem sodiem pieejama šeit: https://www.gov.uk/browse/driving/highway-code-road-safety