Jesajas Berlina piemiņai veltīta diskusija Latvijas vēstniecībā Londonā

08.07.2019. 11:48
  • Ārlietu dienests Latvijas valsts simtgadei

2019.gada 4.jūlijā vēstniecība Londonā jau trešo gadu pēc kārtas rīkoja pirms 110. gadiem Rīgā dzimušā filozofa Jesajas Berlina un viņa aizstāvētajām vērtībām – brīvība, cieņa, iecietība – veltītu diskusiju, kurā ar priekšlasījumu šoreiz uzstājās V.E. Austrālijas vēstnieks Džordžs Brandis (H.E. Hon George Brandis QC). Diskusiju vadīja Oksfordas Universitātes profesors Marks Potls (Prof. Mark Pottle).

J.Berlins bija ideju vēstures kā akadēmiskās disciplīnas viens no aizsācējiem. Viņa darbos liela uzmanība pievērsta pozitīvās un negatīvās brīvības nodalījumam, kas ir pamatā diskusijai par politiskās brīvības nozīmi un vērtībām. Liberālisms ir J.Berlina filozofijas stūrakmens: sabiedrībai nepieciešama uz kompromisiem balstīta, liberāla iekārta, kas samazina terorisma un totalitārisma iespējamību.

Dž.Brandis savā priekšlasījumā uzsvēra, ka nepiekrīt apgalvojumam, ka liberālisma ideja ir novecojusi. Neskatoties uz to, ka liberālā kārtība – preses brīvība, vārda brīvība un intelektuālā brīvība – šobrīd tiek apdraudēta gan no naidīgi noskaņotiem ārvalstu aktieriem, gan pārsteidzošā kārtā no liberālām demokrātijām pašām, J.Berlina uzskati un aizstāvība cilvēka brīvībai ir kļuvusi tikai vēl aktuālāka un nepieciešamāka.

Godinot filozofa un ideju vēsturnieka literāro un intelektuālo mantojumu, Latvijas vēstniece Baiba Braže savā runā uzsvēra J.Berlina paustās indivīda brīvības aizstāvēšanas nepieciešamību mūsdienās, kad tiek apdraudētas liberālās vērtības un demokrātiskās sabiedrības. Diskusijas dalībnieki uzsvēra J.Berlina intelektuālā ieguldījuma brīvības aizstāvēšanas turpināšanas nepieciešamību un diskutēja par tolerances robežām un brīvības izplatīšanas un ierobežošanas faktoriem.

V.E. Austrālijas vēstnieka Džordža Brandisa (H.E. Hon George Brandis QC) priekšlasījuma teksts angļu valodā pieejams: šeit.

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Apvienotajā Karalistē
Adrese: 45 Nottingham Place, Londona, W1U 5LY
Apvienotā Karaliste
Telefons: +44 (0) 20 731 200 41
Fakss: 44 (0) 20 731 200 42
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

twtr    icon-facebook    icon-flickr 

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā