Civilstāvokļa aktu reģistrācija

07.02.2019. 11:20

Atkārtota civilstāvokļa reģistrācijas aktu izsniegšana

Atkārtotus civilstāvokļa reģistrācijas aktus (dzimšanas, laulības un miršanas apliecības) var pieprasīt:

Lai portālā Latvija.lv iesniegtu pieteikumu par dokumentu izprasīšanu ar Latvijas pārstāvniecības ārvalstīs starpniecību, izmantojiet e-pakalpojumu “Elektroniska iesnieguma pieņemšana dokumentu izprasīšanai” šeit .

Pakalpojums sniedz iespēju veikt dzimšanas apliecības, laulības apliecības vai miršanas apliecības izprasīšanu sev, savam nepilngadīgajam bērnam vai arī par mirušu radinieku, kā arī, pēc nepieciešamības, pasūtīt izprasāmā dokumenta īstuma apliecināšanu ar Apostille vai legalizāciju (informācija par dokumenta apliecināšanu pieejama šeit).

  • vēršoties Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamentā

e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
mājaslapa: https://www.tm.gov.lv/lv/cits/lv-ministrija-struktura-dd-html

  • Ar Latvijas diplomātiskās vai konsulārās pārstāvniecību starpniecību

Personai jāiesniedz iesniegums un noteiktas formas dokumentu izprasīšanas anketa. Par dokumentu izprasīšanu maksājama valsts nodeva (tās apmērs atkarīgs no izprasāmā dokumenta) un konsulārā atlīdzība 75 EUR apmērā.

Apmeklētāji pārstāvniecībās pakalpojuma saņemšanai tiek pieņemti tikai iepriekšēja pieraksta kārtībā. Aicinām pieteikt apmeklējumu telefoniski vai elektroniski, sazinoties ar pārstāvniecību.

Pakalpojums ir pieejams personām, kuras pastāvīgi dzīvo ārvalstīs un Iedzīvotāju reģistrā ir norādījušas savu dzīvesvietu ārvalstīs.

Apmeklētāji pārstāvniecībās tiek pieņemti tikai iepriekšēja pieraksta kārtībā. Aicinām pieteikt apmeklējumu telefoniski vai elektroniski, sazinoties ar pārstāvniecību.

 

Civilstāvokļa aktu reģistrācija pārstāvniecībā

Pakalpojums ir pieejams personām, kuras pastāvīgi dzīvo ārvalstīs un Iedzīvotāju reģistrā ir norādījušas savu dzīvesvietu ārvalstīs.

Apmeklētāji pārstāvniecībās tiek pieņemti tikai iepriekšēja pieraksta kārtībā. Aicinām pieteikt apmeklējumu telefoniski vai elektroniski, sazinoties ar pārstāvniecību.

Civilstāvokļa aktu reģistrācija ietver laulības, dzimšanas un miršanas fakta reģistrāciju, kuru Latvijas valstspiederīgajiem ārvalstīs izņēmuma gadījumos veic Latvijas pārstāvniecībās saskaņā ar Latvijas tiesību aktiem. Katra civilstāvokļa akta reģistrācija tiek veikta vienu reizi: ja attiecīgā ārvalsts iestāde to jau ir veikusi, Latvijas vēstniecībai nav tiesības reģistrēt civilstāvokļa aktu atkārtoti.

 

Dzimšanas reģistrācija

Ja personas dzimšanas faktu ārvalsts kompetentajās iestādēs kādu apsvērumu dēļ nav iespējams reģistrēt, bērna dzimšanu reģistrē Latvijas pārstāvniecībā. Bērna dzimšanu reģistrē pēc tēva vai mātes, vai viņu abu mutvārdu vai rakstveida pieteikuma. Par bērna dzimšanu ir jāpaziņo viena mēneša laikā pēc bērna piedzimšanas. Paziņojot par bērna piedzimšanu, jāiesniedz ārstniecības iestādes vai ārsta izziņa, kas apliecina dzimšanas faktu.

 

Laulību noslēgšana pārstāvniecībā

Pārstāvniecībā ārvalstīs dzīvojošo Latvijas pilsoņu un nepilsoņu laulību reģistrē tikai izņēmuma gadījumā, t.i., ja līgavaiņa vai līgavas dzīvību apdraud slimība vai citos steidzamos gadījumos, ja laulības noslēgšana dzimtsarakstu nodaļā Latvijā vai attiecīgajā ārvalstī nav iespējama.

Ārvalstīs dzīvojošie Latvijas valstspiederīgie, kuri vēlas noslēgt laulību Latvijā, var vērsties pārstāvniecībā, lai saņemtu izziņu par laulības noslēgšanai nepieciešamo dokumentu pārbaudi. Izziņa ir derīga sešus mēnešus no tās izsniegšanas dienas.

Plašāka informācija par laulību noslēgšanu pieejama Tieslietu ministrijas mājas lapā – www.tm.gov.lv

 

Miršanas reģistrācija

Ja personas nāves faktu ārvalsts kompetentajās iestādēs kādu apsvērumu dēļ nav iespējams reģistrēt, miršanu reģistrē pārstāvniecībā. Paziņojot par miršanas faktu, paziņotājs uzrāda savu personu apliecinošu dokumentu un dokumentu, kas apliecina miršanas faktu. Mirušās personas pase / eID ir jānodod Latvijas pārstāvniecībā.