Beļģijas Karaliste

18.04.2021. 08:59
  • Ceļojumu brīdinājums

IESAKĀM NECEĻOT BEZ BŪTISKAS NEPIECIEŠAMĪBAS

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 strauju izplatību pasaulē Beļģijas varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai.

ES valstu, Lielbritānijas, Šengenas zonas un EFTA valstu iedzīvotāji var ieceļot Beļģijā. No 19.aprīļa tiek atcelts  nebūtisku ceļojumu aizliegums, tomēr Beļģijas valdība stingri aicina neceļot gan Beļģijā dzīvojošos, gan ārvalstniekus. Attiecībā uz ceļojumiem ārpus ES robežām uz trešajām valstīm, tiek piemēroti ES apstiprinātie ceļošanas ierobežojumi.

Uz Beļģijas robežām tiek kontrolēta Pasažieru lokācijas formas aizpildīšana, un ceļojuma mērķa un uzturēšanās ilguma Beļģijā kontrole. Ieceļojot Beļģijā un uzturoties valstī ilgāk par divām diennaktīm, 48 stundas pirms ieceļošanas nepieciešams aizpildīt Pasažieru lokācijas formu:  https://travel.info-coronavirus.be/public-health-passenger-locator-form . Pasažieru lokācijas forma jāaizpilda visiem pasažieriem, kas Beļģijā ieceļo ar lidmašīnu vai kuģi, pat ja uzturēšanās valstī ir mazāk nekā 48 stundas.

Personām, kas vecākas par 6 gadiem un ieceļo, lai uzturētos Beļģijā ilgāk par 48 stundām, bet pastāvīgi nedzīvo Beļģijā, nepieciešams uzrādīt negatīvu PCR Covid-19 testa rezultātu, ne vecāku par 72 stundām. Beļģijas rezidenti, atgriežoties Beļģijā testu veic pirmajā atgriešanās dienā kādā no testēšanas centriem.

Visām personām (gan rezidentiem, gan nerezidentiem), kas ieceļo Beļģijā no sarkanās zonas valstīm tiek piemērota obligāta 7 dienu karantīna, kuru var beigt tikai uzrādot negatīvu testu, kas veikts septītajā karantīnas dienā.

Beļģijas nerezidentiem, ieceļojot Beļģijā nepieciešams veikt dubulttestu – papildus prasībai uzrādīt negatīvu testu pirms iebraukšanas, otrs tests jāveic uzreiz pēc ieceļošanas Beļģijā (var veikt jebkuru testu: PCR vai antigēnu).

Latvija šobrīd ir iekļauta sarkano valstu sarakstā, tādējādi uz ceļotājiem no Latvijas attiecas gan minētās karantīnas prasības, gan arī tests pirms ieceļošanas, pēc ieceļošanas un septītajā karantīnas dienā.

Valsts vai reģiona saslimstības radītājus (krāsu) iespējams noskaidrot Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra izveidotajā kartē (https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/situation-updates/weekly-maps-coordinated-restriction-free-movement ).

Saistībā ar Covid-19 izplatību Beļģijā, valdība, papildus obligātai masku valkāšanai publiskās vietās un distances – 1.5 m ievērošanai, ir noteikusi stingrus ierobežojošos pasākumus:

  • Netiek ierobežota pārvietošanās Beļģijā, tomēr jāņem vērā, ka no plkst. 00.00 līdz 05.00 visā Beļģijā un no 22.00 līdz 06.00 Briseles reģionā ir noteikta komandantstunda, kad pārvietošanās netiek atļauta, ja vien tam nav svarīgi iemesli.
  • Veikali un aptiekas ir atvērti, restorānos un kafejnīcās iespējams ēdienu iegādāties līdzņemšanai vai pasūtījumus veikt attālināti ar piegādi.
  • Strādāšana attālināti ir obligāta un stingri rekomendēta, ja vien tas ir iespējams darba  pienākumu pildīšanai.

Papildus informācija par ieceļošanu, testēšanu un ierobežojumiem Beļģijā un atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem ir pieejamas šeit:

https://www.info-coronavirus.be/en/testing/

https://www.info-coronavirus.be/en/news/occ-1404/

https://www.info-coronavirus.be/en/travels/.

Beļģijas reģionos un pilsētās, tiek piemēroti reģionāla rakstura ierobežojoši pasākumi. Plašāku informācija par reģionāliem ierobežojumiem meklējama katra reģiona mājaslapā (Brisele https://www.brussels.be/coronavirus; Flandrija - https://www.vlaanderen.be/vlaamse-maatregelen-tijdens-de-coronacrisis, Valonija - https://www.wallonie.be/fr/actualites/coronavirus-covid-19-mesures-regionales).

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Latvijā pieejamas Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Drošības situācija

Terora aktu iespējamības līmenis Beļģijā ir samazināts līdz 2. pakāpei, kas nozīmē, ka proporcionāli ir samazināts militārpersonu skaits ielās, izņemot vietas, kuras tiek uzskatītas par nozīmīgām. Ieviestie papildus drošības pasākumi sabiedriskajā transportā tiek saglabāti.

Beļģijas iestādes arī turpmāk valstī var īstenot drošības operācijas bez iepriekšēja brīdinājuma, tādēļ aicinām ceļotājus būt vērīgiem, jo īpaši, apmeklējot masu pulcēšanās vietas, un ievērot Beļģijas iestāžu pārstāvju norādījumus. Beļģijas policija lūdz sabiedrību sociālajos tīklos publiski nekomentēt tās darbības.   

Sabiedriskā transporta, tostarp lidostu, dzelzceļa un metro sistēmās var notikt pastiprināta drošības kontrole, tāpēc aicinām ceļotājus būt saprotošiem, savlaicīgi ierasties lidostās un ievērot kontrolējošo struktūru pasažieru un bagāžas pārbaudes prasības.

Vietējie likumi un paražas

2017. gada 1. februārī Antverpenē tika ieviesta zemu emisiju zona, paredzot automašīnu reģistrāciju un nosakot tarifa maksu. Kopš 2018. gada 1. janvāra zemu emisiju zona ieviesta arī Briseles reģionā. Plašāka informācija pieejama: http://www.lez.brussels/en/content/my-vehicle.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem vīza ieceļošanai Beļģijā ar tūrisma mērķi nav nepieciešama, ja uzturēšanās nepārsniedz 90 dienas pusgada laikā. Ja uzturēšanās plānota ilgāku laiku, vai ieceļošanas mērķis ir cits, aicinām sazināties ar Latvijā akreditēto Beļģijas vēstniecību Zviedrijā.

Latvijas pilsoņi var ieceļot Beļģijā ar eID karti, savukārt nepilsoņiem ceļošanai ir nepieciešama pase.

Veselība

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: http://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

Aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas vēstniecību Beļģijā vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.