Indijas Republika

14.01.2020. 10:44

Dodoties uz ārzemēm, Ārlietu ministrijas Konsulārais departaments iesaka iegādāties ceļojumu apdrošināšanu, kas sedz repatriācijas (transportēšanas) izdevumus pacienta smagas saslimšanas vai nāves gadījumā, reģistrēties Konsulārajā reģistrā, viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši”, kā arī sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Drošības situācija

Ņemot vērā globālā terorisma draudus pasaulē, Ārlietu ministrija iesaka ceļotājiem izvairīties no masveida publisku pasākumu, mītiņu un demonstrāciju apmeklēšanas, būt piesardzīgiem, atrodoties tūristu iecienītās vietās - iepirkšanās centros, tirgus laukumos, reliģiskajās vietās, sabiedriskajā transportā un pludmalēs, kā arī sekot līdzi aktuālai informācijai vietējos plašsaziņas līdzekļos. Īpašu uzmanību aicinām ievērot valsts brīvdienu un svētku laikā.

Sakarā ar drošības situācijas pasliktināšanos Džammu un Kašmirā (Jammu & Kashmir), starptautiskie lidojumi virs Pakistānas teritorijas ir pārvirzīti, kā arī var būt ierobežojumi vai izmaiņas gaisa satiksmē virs Ziemeļindijas, tādejādi aicinām sekot līdzi situācijas attīstībai.

Tā kā atsevišķos Indijas reģionos pastāv augsts drošības apdraudējuma risks - apšaudes, terorakti - Ārlietu ministrija stingri iesaka ceļotājiem neapmeklēt Džammu un Kašmiras (Jammu and Kashmir) administratīvo teritoriju un Falgamas (Phalgam), Gulmargas (Gulmarg) un Sonamargas (Sonamarg) rajonus, kā arī neapmeklēt Manipuras (Manipur) štata galvaspilsētu Imfalu (Imphal). Brīdinājums neattiecas uz starptautisko Indijas–Pakistānas robežšķērsošanas punktu Vagu (Wagah), tomēr Ārlietu ministrija aicina ievērot piesardzību un izvērtēt nepieciešamību turp doties.

Protesti pret pilsonības likuma grozījumiem norisinās plašākā valsts teritorijā, daudzviet protesti ir kļuvuši vardarbīgi. Dažos apgabalos ir ieviesta komandantstunda. Var būt traucēti transporta, mobilie un interneta sakari. Plašāki traucējumi var notikt bez brīdinājuma.

Aicinām būt piesardzīgiem ceļojot Asamas un citos Indijas Ziemeļaustrumu štatos, kuros kopš 2019. gada janvāra notiek vardarbīgi protesti saistībā ar pilsoņu reģistru un pilsonības likuma grozījumiem. Asamas štata galvaspilsētā Guvahati uz nenoteiktu laiku ir pasludināta komandantstunda, kā arī ir pārtraukti mobilie sakari 10 Asamas štata apgabalos.

Aicinām iepazīties ar aktuālo ceļojuma brīdinājumu, savukārt esot uz vietas iesakām izvairīties no masveida pulcēšanās vietām.

Indijā musonu sezona ilgst no jūnija līdz oktobrim. Spēcīgas lietavas izraisa plūdus un zemes nogruvumus. Cikloni un tropiskās vētras, īpaši Indijas austrumu piekrastē, bieži veidojas laika posmā no septembra līdz decembrim. Bengālijas līča apvidū tropisko ciklonu sezona ilgst no aprīļa līdz jūnijam un no septembra līdz decembrim.

Gadījumā, ja ceļojums šajā laikā ir neatliekams, iesakām sekot līdzi laika ziņām Indijas Meteoroloģiskā departamenta mājaslapā, ievērot vietējo varasiestāžu ieteikumus un ievērot piesardzību.

Vietējie likumi un paražas

Ņemot vērā pēdējā laikā Indijā notikušos agresīvos incidentus pret rietumvalstu sievietēm, aicinām sievietes izvērtēt nepieciešamību ceļot vienatnē. Ceļojot valsts teritorijā, aicinām respektēt vietējās tradīcijas un apģērba kultūru.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem, ceļojot uz Indiju, ir nepieciešama ieceļošanas vīza.

Ņemot vērā, ka Cox&Kings Indijas vīzu centrs Rīgā ir slēgts, turpmāk vīzu pieteikumi jāsūta uz Cox&Kings Indijas vīzu centru Stokholmā, Zviedrijā. Jautājumu gadījumā jāsazinās ar  klientu atbalsta dienestu pa tālruni +46 8440 1460 (no 9.00 līdz 17.00 pēc Zviedrijas laika) vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. .

Vīzu pieteikumu ir iespējams aizpildīt  elektroniski šeit.

Atgādinām, ka pasei jābūt derīgai vismaz 180 dienas no ieceļošanas dienas Indijā.

Veselība

Augstais gaisa piesārņojuma līmenis Indijā, kas var rasties lielākajās pilsētās un industriālajās zonās, var izraisīt bronhu, deguna blakusdobumu vai astmas saasinājumus bērniem un vecāka gadagājuma cilvēkiem. Pirms ceļošanas ir iespējams pārbaudīt piesārņojuma indeksa līmeni daudzās pilsētās reālajā laikā. Piesārņojuma līmenim esot īpaši augstam, iespējami arī avio pārlidojumu ierobežojumi.

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: http://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/. Savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas vēstniecību Indijā vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26 33 77 11 vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. .

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.