Somija

14.06.2021. 13:29
 • Ceļojumu brīdinājums

❗Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

 

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 strauju izplatību pasaulē, Somijas varas iestādes ievieš dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai. 

Līdz 27. jūnijam pastiprināta robežkontrole gan uz iekšējām, gan ārējām robežām.

Ieceļot Somijā no Eiropas valstīm ļauts tikai noteiktām personu kategorijām, dokumentāli apliecinot šādus ieceļošanas iemeslus:

 • ar 7. jūniju iebraukšana Somijā darba nolūkos ar darba līgumu iespējama, ja tiek ieceļots ar avio transportu no ES un Šengenas zonas valstīm. Ieceļot ar ūdens transportu (prāmjiem) un caur sauszemes robežām joprojām atļauts tikai nodarbinātajiem, kas veic sabiedrības funkcionēšanai vai apgādes drošībai nozīmīgu darbu. Kritiski svarīgo darba jomu saraksts ir publicēts Somijas Ekonomikas un nodarbinātības ministrijas mājaslapā; ieceļojot ar prāmjiem un uz sauszemes robežām jāuzrāda īpaša darba devēja aizpildīta veidlapa;
 • veselības aprūpes un glābšanas dienestu personāls (ieskaitot pirmo palīdzību) un vecāka gadagājuma cilvēku aprūpes speciālisti, (no 7. jūnija attiecas uz personām, kas ieceļo ar prāmjiem vai caur sauszemes robežām);
 • kravas transporta un loģistikas personāls norīkojumu laikā, (no 7. jūnija attiecas uz personām, kas ieceļo ar prāmjiem vai caur sauszemes robežām);
 • diplomāti, starptautisko organizāciju darbinieki, militārpersonas un humānās palīdzības darbinieki, veicot savus pienākumus;
 • valstu pārstāvji, kas piedalās starptautiskās sarunās, un personas, kas iesaistītas starptautisko NVO darbā;
 • personas, kas studē Somijā;
 • personas ar Somijas uzturēšanās atļauju un ES / Šengenas pilsoņi, kuri ir reģistrējuši savas uzturēšanās tiesības;
 • personas, kas ceļo neatliekamās ģimenes lietās (piemēram, tuva radinieka satikšana, attiecības, bēres, kāzas, slimība);
 • personas, kurām nepieciešama starptautiska aizsardzība vai kuras ceļo citu humānu iemeslu dēļ;
 • citi vajadzīgi un pamatoti iemesli (piemēram, neatliekami vai citādi pamatoti personiski iemesli, ārvalstu plašsaziņas līdzekļu pārstāvji, regulāras gaisa satiksmes pakalpojumi lidostās, īpašums, dzīvesvieta vai sekundārā dzīvesvieta Somijā, īpašuma apsaimniekošana Somijā un pierobežas satiksme sāmu iztikas un kultūras nodrošināšanai);
 • īpašas grupas (piemēram, kultūras, sporta, uzņēmējdarbības pārstāvji pēc uzaicinātāja oficiāla ielūguma, kas iesniegts robežsardzei).

Ieceļošana tūrisma un izklaides nolūkā nav atļauta. 

Lēmumu par atļauju iebraukt Somijā pieņem robežsardze, izvērtējot katru gadījumu atsevišķi.

Ieceļošana bez ierobežojumiem Somijā atļauta no Islandes un Maltas.

Ārpus ES/ EEZ valstīm, ieceļošana Somijā iespējama no Vatikāna, Austrālijas, Jaunzēlandes, Ruandas, Singapūras, Taizemes, Izraēlas un Dienvidkorejas  šo valstu rezidentiem, ierodoties ar tiešo avioreisu.

Latvijas valstspiederīgie var atgriezties Latvijā tranzītā caur Somiju, neievērojot pašizolāciju Somijā. Tranzīta ceļotājiem jāuzrāda dokumenti, kas apliecina nodomu atgriezties Latvijā: personu apliecinošs dokuments un lidmašīnas vai prāmja biļete tālākceļam. Tranzīta ceļotājiem Somija jāšķērso pēc iespējas īsā laikā ar pēc iespējas mazāk pieturvietām.  Lidojot tranzītā caur Somiju, starp avioreisiem jāpaliek lidostas tranzīta zonā.      

Atgriezties Somijā jebkurā laikā drīkst Somijas pilsoņi, rezidenti (un viņu ģimenes locekļi), kā arī trešo valstu pilsoņi, kuriem ir uzturēšanās atļauja Somijā.

No 15. februāra robežšķērsošanas punkti uz Somijas-Norvēģijas robežas atvērti no plkst. 9.00 līdz plkst. 21.00, uz Somijas-Zviedrijas robežas – no plkst. 7.00 līdz plkst. 21.00. Robežpunktu darba laika ierobežojums neattiecas uz kravas transportu vai būtisku pasažieru transportu ar pamatotu nepieciešamību šķērsot robežu ārpus noteiktā darba laika.

Visiem, kas ir sasnieguši 12 gadu vecumu un kas Somijā ieceļo ar avioreisiem vai prāmjiem, pirms ceļojuma sākšanās pārvadātājam jāuzrāda negatīvs Covid-19 tests angļu valodā (ne vecāks par 72 stundām) vai ārsta izziņa par Covid-19 pārslimošanu pēdējo 6 mēnešu laikā. Prasība neattiecas uz loģistikas vai citu svarīgo amatu un jomu neatliekamajiem braucieniem.

Ieceļojot Somijā no valsts, kuras kumulatīvais saslimstības rādītājs pārsniedz 25 uz 100 000 iedzīvotājiem pēdējo 14 dienu laikā ir noteikta 14 dienu pašizolācija. Pašizolācijas periodu var saīsināt, veicot divus negatīvus Covid-19 testus. Ja persona Somijā uzturas mazāk kā 72 stundas un personai ir negatīvs rezultāts Covid-19 testam, kas veikts ne agrāk kā 72 stundas pirms ieceļošas Somijā, otro testu veikt nav nepieciešams. Nav nepieciešams pašizolēties, ja personai ir ārsta izziņa par Covid-19 pārslimošanu pēdējo 6 mēnešu laikā. Pašizolācija attiecas arī uz vakcinētām personām. Prasības testa veikšanai aprakstītas Somijas Veselības un labklājības institūta mājas lapā .

Robežšķērsošanas punktos visiem ieceļotājiem (arī tiem, kuri Somijā ierodas uz laiku ne ilgāku par 72 h) būs jāiziet obligātās veselības pārbaudes, kuru laikā medicīnas personāls noteiks nepieciešamību pēc Covid-19 testa veikšanas.  Par atteikšanos no testa, ja tā veikšanu prasa medicīnas personāls, personai var piemērot sodu vai piespiedu karantīnu (izdevumi par uzturēšanos karantīnā jāsedz personai pašai).  

Covid-19 tests ieceļojošajiem ir bez maksas (plašāka informācija FINENTRY mājaslapā vai mobilajā aplikācijā).

Plašāka informācija par ieceļošanu Somijā atrodama Somijas Robežsardzes mājas lapā: https://raja.fi/en/guidelines-for-border-traffic-during-pandemic.

Plašāka informācija par veselības pārbaudēm uz robežas un pašizolācijas noteikumiem Somijā atrodama Somijas Veselības un labklājības institūta mājaslapā: https://thl.fi/en/web/infectious-diseases-and-vaccinations/what-s-new/coronavirus-covid-19-latest-updates/travel-and-the-coronavirus-pandemic.

Ierobežojumi valstī:

Somijā ir jāievēro 2m distance un obligāti jālieto sejas aizsargmaskas lidostās, ostās, sabiedriskajā transportā un publiskās telpās. Sejas aizsargmaskas jālieto visiem, kas atgriežas no augsta saslimstības riska valstīm un atrodas karantīnā, kā arī visiem, kas dodas veikt Covid-19 testu un gaida tā rezultātu. Ieteikums lietot sejas aizsargmaskas neattiecas uz bērniem līdz 12 gadu vecumam un gadījumiem, kad sejas aizsargmaskas lietošana kaitē veselībai.

Citi ierobežojumi Somijā ir reģionāli, balstoties uz Covid-19 izplatības rādītājiem, piemēram, ierobežojumi Helsinkos: https://www.hel.fi/helsinki/coronavirus-en/information/recommendations-and-restrictions-effective

ES mērogā darbojas nacionālā mobilā lietotne brīdinājumiem par saskarsmi ar inficētajiem “Koronavilkku”.

Aicinām sekot līdzi Somijas atbildīgo iestāžu norādījumiem par preventīvajiem pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanā.

Aktuālā Somijas iestāžu informācija par Covid-19 ir atrodama šeit:

https://vnk.fi/en/frontpage  (Premjerministres birojs)

https://thl.fi/en/web/thlfi-en  (Somijas Veselības un labklājības institūts)

https://www.finavia.fi/en/airports/helsinki-airport (Helsinki-Vantā lidosta)

https://www.raja.fi/en (Somijas Robežsardze)

https://www.hel.fi/helsinki/en (Helsinku pilsētas mājaslapa)

https://www.poliisi.fi/coronavirus_info (Policija)

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Latvijā pieejamas Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi un nepilsoņi var ieceļot Somijā bez vīzas, ja plānotais uzturēšanās laiks valstī nepārsniedz 90 dienas pusgada laikā. Latvijas pilsoņi var ieceļot Somijā ar eID karti, savukārt nepilsoņiem ceļošanai ir nepieciešama pase. Dokumentam ir jābūt derīgam visu ceļojuma laiku.

Veselība

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: http://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām sazināties ar Latvijas vēstniecību Somijā vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26 33 77 11, vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni "Ceļo droši" un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.