Zviedrijas Karaliste

06.05.2021. 18:29
  • Ceļojumu brīdinājums

IESAKĀM NECEĻOT BEZ BŪTISKAS NEPIECIEŠAMĪBAS

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

 

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 izplatību Zviedrijas varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa ierobežošanai.

No 2021.gada 6. februāra līdz 31.maijam ieceļojot Zviedrijā ir jāuzrāda negatīvs Covid-19 testa apliecinājums. Testam jābūt veiktam ne vēlāk kā 48 stundas pirms ieceļošanas. No testa prasības ir atbrīvotas personas, kuras ir jaunākas par 18 gadiem, kuras dzīvo Zviedrijā (ir uzturēšanās atļauja Zviedrijā), un personas, kuras veic kravu pārvadājumus.

Zviedrijas Sabiedrības veselības aģentūra ir noteikusi, ka iebraukšanai Zviedrijā ir derīgi Covid- 19 PCR testi, antigēnu testi vai LAMP (loop-mediated isothermal amplification) testi.

Sertifikātā par veikto Covid-19 testu jābūt norādītai šādai informācijai:

  • Testētās personas vārdam,
  • Paraugu ņemšanas laikam,
  • Testa veidam (PCR tests, LAMP tests vai antigēnu tests),
  • Testa rezultātam,
  • Informācijai par sertifikāta izsniedzēju.

Līdz 2021. gada 31.maijam Zviedrijā ir spēkā liegums ieceļot no valstīm ārpus ES/ EEZ. Atļauts ieceļot no pārējām ES un EEZ valstīm, Andoras, Monako, Sanmarīno, Šveices un Vatikāna. Zviedrijas pilsoņi un personas ar uzturēšanās atļauju Zviedrijā drīkst atgriezties arī no valstīm ārpus šī saraksta.

Inficēšanās risks ar korona vīrusu Zviedrijā vērtējams kā ļoti augsts, īpaši Stokholmā.

Zviedrijā nav noteikti strikti aizliegumi, bet darbojas rekomendācijas Covid-19 infekcijas mazināšanai. Aicinājums ir iedzīvotājiem palikt mājās jebkādu slimības pazīmju gadījumā. Tiek rekomendēts strādāt no mājām, atcelt iekšzemes un ārvalstu braucienus. Jāievēro higiēna, sociālā distancēšanās, ieteikts nerīkot mājas ballītes, pulcēties ne vairāk kā 8 personām, jāizvairās izmantot sabiedrisko transportu. Sabiedriskajā transportā un citās publiskās vietās rekomendēts lietot sejas aizsargmaskas. Pieaugušajiem, kuri dzīvo kopā ar Covid-19 slimnieku, jāpaliek mājās 7 dienas un pēc 5 dienām jāveic tests. Atgriežoties no ārvalstīm rekomendēts iespējami ātri veikt Covid-19 testu un to atkārtot vēlreiz pēc piecām dienām, vienlaikus ievērojot pašizolāciju un novērojot savu veselības stāvokli septiņas dienas pēc atgriešanās no ārvalstīm.

Reģioni ir noteikuši papildus rekomendācijas. Piemēram, Stokholmas reģionā ieteikts izvairīties no veikalu, sporta zāļu, bibliotēku, peldbaseinu un muzeju apmeklējuma.

Obligāta prasība ievērot pašizolāciju pēc atgriešanās no ārvalstīm Zviedrijā nav noteikta.

Sejas aizsargmasku lietošana publiskās vietās nav obligāta. Pašizolācija ieceļojot Zviedrijā nav jāievēro.

Atbildīgā institūcija par ārkārtas mēru pieņemšanu Zviedrijā ir Sabiedrības veselības aģentūra. Aicinām sekot līdzi Zviedrijas atbildīgo iestāžu norādījumiem par preventīviem pasākumiem šīs infekcijas izplatības ierobežošanā.

Aktuālā Zviedrijas iestāžu informācija par Covid-19 ir atrodama šeit: https://www.folkhalsomyndigheten.se/the-public-health-agency-of-sweden/communicable-disease-control/covid-19/.

Neatliekamo medicīnisko palīdzību var izsaukt pa tālruni 112. Lai iegūtu medicīnisku padomu vai saņemtu informāciju, kā pieteikties vizītei pie ārsta, nepieciešams zvanīt 1177 (no ārvalstīm: +46 77 111 7700). Informācija iegūstama arī mājas lapās: www.1177.se un www.krisinformation.se.

Nacionālais informatīvais tālrunis Zviedrijā, uz kuru zvanīt ārkārtas situācijās par jebkuru jautājumu saistībā ar Covid-19 vīrusu, bet ne slimības simptomiem, ir 11313.

Informācija angļu valodā pieejama arī Zviedrijas Veselības aģentūras mājas lapā

Zviedrijas Ārlietu ministrijas aktuālā informācija un brīdinājumi Mobilo telefonu aplikācijā “UD Resklar”.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Latvijā pieejamas Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Drošības situācija

Ņemot vērā drošības draudu situāciju, Zviedrijas valdība 2020. gada 5. novembrī nolēma atjaunot robežkontroli uz valsts iekšējām robežām laika posmā no 2020. gada 12. novembra līdz 2021. gada 11. novembrim. Informācija par valdības lēmumu pieejama preses relīze.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi un nepilsoņi Zviedrijā var uzturēties līdz 90 dienām pusgadā. Latvijas pilsoņi var ieceļot Zviedrijā arī ar eID karti, savukārt nepilsoņiem ceļošanai ir nepieciešama pase. Ceļošanas dokumentam ir jābūt derīgam līdz ceļojuma beigām.

Veselība

Informācija par slimībām un teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: http://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem, kā arī angļu valodā Pasaules veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām sazināties ar Latvijas vēstniecību Zviedrijā vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711, vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni "Ceļo droši" un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.