Latvijas uzņēmējus informē par biznesa iespējām Japānā

17.01.2019. 11:15

2019. gada 15. janvārī Rīgā Latvijas Ārlietu ministrija sadarbībā ar Latvijas vēstniecību Japānā un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA) rīkoja semināru “ES - Japānas Ekonomisko partnerattiecību nolīgums (EPA) un biznesa iespējas Japānā”. Semināra mērķis bija informēt uzņēmējus par pērnā gada vasarā noslēgto EPA, kas stāsies spēkā 2019. gada 1. februārī, un iespējām, kādas tas sniegs Latvijas uzņēmējiem.

Pasākumu atklāja Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andris Pelšs un Latvijas vēstniece Japānā Dace Treija-Masī, savukārt ar prezentāciju par Japānu kā pievilcīgu eksporta tirgu uzstājās LIAA pārstāvniecības Japānā vadītāja Alīna Aščepkova. Seminārā piedalījās arī Eiropas Komisijas Tirdzniecības ģenerāldirektorāta un ES-Japānas industriālās sadarbības centra pārstāvji. Ar pozitīvu uzņēmējdarbības pieredzi Japānas tirgū dalījās Latvijas uzņēmumi “Madara Cosmetics”, “Zabbix” un “PlayGineering”. Semināru apmeklēja ap trīsdesmit dažādu Latvijas uzņēmumu pārstāvji.

Semināra ievadā valsts sekretārs A. Pelšs apliecināja, ka “Latvijas eksporta diversifikācija ir viena no ārlietu dienesta prioritātēm, un arī turpmāk mēs aktīvi strādāsim, lai Latvijas-Japānas savstarpējais dialogs paplašinātos. Mūsu valstis vieno kopīgas vērtības attiecībā uz likuma varu un demokrātiju, kā arī līdzīga izpratne par tādiem jautājumiem kā starptautiskā tirdzniecības politika un sadarbība Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) ietvaros.”

Vēstniece D. Treija-Masī uzsvēra, ka EPA parakstīšana ir ienesusi ES un Japānas attiecībās straujāku dinamismu: “Paredzams, ka pēc EPA spēkā stāšanās, kas sniegs ES un Japānas uzņēmējiem daudz plašākas iespējas un priekšrocības, arī Latvijas un Japānas tirdzniecības apjomi manāmi pieaugs.”

Savukārt LIAA pārstāve A. Aščepkova atzīmēja, ka EPA noslēgšana ir starptautiskās tirdzniecības veiksmes stāsts. “Latvijas un Japānas sadarbība ekonomikā turpina attīstīties, tirdzniecības apjomi pieaug, un Latvijas tirdzniecības bilance ar Japānu saglabājas nemainīgi pozitīva. Tomēr ar EPA spēkā stāšanos tirdzniecības un investīciju apjomi varētu sasniegt jaunas virsotnes,” uzsvēra LIAA pārstāve.

EPA tika parakstīts 2018. gada 17. jūlijā un ratificēts tā paša gada decembrī (Japānas parlamentā – 8. decembrī, Eiropas parlamentā – 12. decembrī). Paredzams, ka EPA stāsies spēkā 2019. gada 1. februārī. EPA ir lielākais brīvās tirdzniecības līgums, kādu ES līdz šim ir noslēgusi. Tas aptver gandrīz sešsimt miljonu cilvēku, kuri rada trešdaļu pasaules iekšējā kopprodukta (IKP) un 40% pasaules tirdzniecības. ES un Japānas savstarpējās tirdzniecības kopapjoms ir aptuveni EUR 86 miljardi gadā. EPA paredz atcelt gandrīz visas muitas nodevas, ik gadu samazinot Eiropas ražotāju un pakalpojumu sniedzēju izmaksas par aptuveni EUR 1 miljardu. Paredzams, ka vieni no lielākajiem ieguvējiem būs ES lauksaimnieki, kuri varēs brīvi eksportēt aptuveni 85% ES saražoto lauksaimniecības produktu. Ieguvēji būs arī ES vīna, stipro alkoholisko dzērienu, gaļas, piena produktu, tekstilizstrādājumu, ādas izstrādājumu tirgotāji, dzelzceļa pakalpojumu sniedzēji un mazie un vidējie uzņēmumi.

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Japānā
37-11 Kamiyama-cho, Shibuya-ku, Tokija, 150-0047, Japāna
Tālrunis: +81 3 3467 6888
Fakss: +81 3 3467 6897
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

icon-facebook   icon-flickr  twtr

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā