Izcilajam baletdejotājam un horeogrāfam Mihailam Barišņikovam tiek piešķirta prestižā Praemium Imperiale 2017 balva

13.09.2017. 14:07

12. septembrī Džuliarda skolā (Julliard School) Ņujorkā tika paziņoti 2017. gada Japānas mākslas balvas Praemium Imperiale laureāti. Prestižo apbalvojumu kategorijā “Teātris/filma” ieguva Mihails Barišņikovs – viens no 20. gadsimta izcilākajiem baletdejotājiem un horeogrāfiem. Mihails Barišņikovs balvai izraudzīts par sasniegumiem un ietekmi uz mākslu attīstību pasaules mērogā.

Mihails Barišņikovs dzimis 1948. gada 27. janvārī Rīgā. Baleta tehnikas pamatus apguvis Rīgas Horeogrāfijas skolā. 1979. gadā M. Barišņikovs pievienojās Ņujorkas baletam (New York City Ballet) un vēlāk kļuva par Amerikas Baleta teātra (American Ballet Theatre / ABT) māksliniecisko direktoru, turpmāko desmit gadu laikā publiku iepazīstinot ar jauno dejotāju un horeogrāfu paaudzi. 2017. gada 27. aprīlī Mihailam Barišņikovam par īpašiem nopelniem tika piešķirta Latvijas pilsonība.

2005. gadā tika atvērts Barišņikova Mākslas centrs (Baryshnikov Arts Center / BAC) Ņujorkā, kurā tiek nodrošināta radošā telpa jaunajiem māksliniekiem no visdažādākajām mākslas jomām. Mākslinieks ir strādājis ar daudziem pasaules slaveniem režisoriem un sadarbojies ar aktieriem no visdažādākajām pasaules valstīm, tai skaitā ar japāņu kabuki teātra aktieri Bando Tamasaburo. Pašreiz Mihails Barišņikovs uzstājas ar divām monoizrādēm – Alvja Hermaņa režisēto Brodskis/Barišņikovs un Roberta Vilsona (Robert Wilson) Vēstule cilvēkam.

Kopā ar Mihailu Barišņikovu balvu šogad citās kategorijās ieguva arī irāņu māksliniece Širina Nešata (Shirin Neshat), tēlnieks no Ganas Els Anatsui (El Anatsui), spāņu arhitekts Rafaels Moneo (Rafael Moneo) un mūziķis Jusu Ndurs (Youssou N`Dour) no Senegālas.

Praemium Imperiale tiek uzskatīta par līdzinieku Nobela prēmijai literatūrā, jo darbojas pēc līdzīgiem principiem, attiecinot to arī uz citām kultūras kategorijām. Balva iedibināta 1989. gadā pēc Japānas imperatora ģimenes iniciatīvas. Balvu pasniegšanas svinīgā ceremonija notiks 18. oktobrī Tokijā.

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Japānā
37-11 Kamiyama-cho, Shibuya-ku, Tokija, 150-0047, Japāna
Tālrunis: +81 3 3467 6888
Fakss: +81 3 3467 6897
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

icon-facebook   icon-flickr  twtr

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā