Grāmatas ”Šalom, Sibīrija!” atvēršanas svētki Izraēlā

14.06.2020. 14:50

Pieminot komunistiskā genocīda upurus un deportācijas 79. gadadienu, svētdien, 2020. gada 14. jūnijā Latvijas vēstniece Izraēlā Elita Gavele pulcināja viesus uz Dzintras Gekas grāmatas “Šalom, Sibīrija!” atvēršanas svētkiem. Grāmata, kurā apkopotas 1941. un 1949. gadā no Latvijas uz Sibīriju aizvesto ebreju bērnu atmiņas, nākotnē kalpos par vēl vienu dokumentālu liecību traģiskajiem notikumiem Latvijas 20. gadsimta vēsturē.

Vēstniecības svinīgajā ceremonijā tika pieminēti 1941. gada 14.jūnijā no Latvijas deportētie Latvijas iedzīvotāji, no kuriem lielāko procentuālo daļu veidoja ebreju tautības cilvēki – 11,7% vai kopumā 1500 ģimeņu, kas kopā ar pārējo tautību cilvēkiem kravas vagonos devās izsūtījumā uz tālo Sibīriju.

Siltā, ģimeniskā atmosfērā vēstniece Elita Gavele pateicās visiem, kuri varēja ierasties vēstniecībā, īpaši pašiem Sibīrijā izdzīvojušajiem, kuri tolaik bija bērni vai bija dzimuši Sibīrijā. Vēstniece aicināja padalīties ar saviem atmiņu stāstiem visus klātesošos. Vissirsnīgākie pateicības vārdi tika veltīti Dzintrai Gekai, grāmatas autorei un Fonda “Sibīrijas bērni” dibinātājai un vadītājai par viņas milzīgo veikumu Latvijas vēstures traģisko notikumu dokumentēšanā.   

Lietuvas vēstniece Izraēlā Lina Antanavičiene, kura pagodināja pasākumu ar savu klātbūtni, dalījās atmiņās ar savas ģimenes stāstu un visas Lietuvas līdzīgo traģisko likteni 1941. gada jūnijā.

Latvijas un Igaunijas ebreju asociācijas valdes priekšsēdētājs Eli Valks pateicās savas asociācijas biedriem par to palīdzību, ko viņi sniedza fondam “Sibīrijas bērni”, uzmeklējot Izraēlā tos cilvēkus, kuri tika izsūtīti un vēlāk atgriezās Latvija, turpinājumā pārceļoties uz dzīvi Izraēlā.

Grāmatas ”Šalom, Sibīrija!” (Shalom, Siberia! / Шалом, Сибирь!) 658 lappusēs apkopoti  26 no Latvijas deportēto ebreju stāsti. Grāmata izdota trijās valodās – latviešu, krievu un angļu, tās ievadvārdus uzrakstījusi bij. Latvijas Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.  

Sibīrijas tēma un Latvijas iedzīvotāju piespiedu deportācija Izraēlas sabiedrībai nav plaši zināma, tādēļ vēstniecība kopā ar fondu "Sibīrijas bērni" organizēja jau ceturto pasākumu, pieaicinot ne tikai traģisko notikumu dalībniekus, bet arī Izraēlas vēsturniekus un žurnālistus.

Foto – Latvijas vēstniecība, Boriss Beļeņkijs

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Izraēlā
Adrese: 2 Rehov Weizman, Amot Investments Tower,
15th Floor, Telaviva 6423902, Izraēla.
Telefons: +972 3 777 58 00
Fakss: +972 3 695 31 01
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

twtr icon facebook icon-flickr 

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā