Budapeštā diskutē par sadarbību ar Austrumu partnerības valstīm

07.05.2015. 19:33

6. maijā Budapeštā notika konference „Austrumu partnerība un tās perspektīvas: Ko Eiropa var piedāvāt austrumu kaimiņiem?”

Pasākumu  atklāja Latvijas prezidenta padomnieks un bijušais ES komisārs Andris Piebalgs un Ungārijas parlamenta Ārpolitikas komisijas vadītājs Žolts Nēmets (Zsolt Németh). A. Piebalgs savā uzrunā uzsvēra, ka ir svarīgi, lai Austrumu partnerības (AP) valstis atgūtu uzticību un paļāvību Eiropas Savienībai, tāpēc ar katru partneri ir jāvirzās uz priekšu saskaņā ar viņu redzējumu. Vienlaikus AP valstīm pašām ir jāstiprina demokrātija, cilvēktiesības un likuma vara. Ž. Nēmets savukārt norādīja, ka mūsdienu Eiropas kaimiņu politika (EKP) ir pilnībā mainījusies, ņemot vērā notiekošo Eiropas austrumos un dienvidos. Tas rada jaunu kaimiņu politikas vidi, kurā dominē drošības dimensija. Ir laiks atgriezties pie oriģinālās EKP idejas, kur galvenais uzsvars ir uz drošību, stabilitāti, cilvēktiesībām, demokrātiju un likuma varu. Tehniskā pieeja AP valstīm nebija veiksmīga, atslēgas vārds attiecībā uz AP valstīm ir diferenciācija. Rīgas samita prioritātei ir jābūt solidaritātes demonstrēšanai attiecībā uz Ukrainu.

Konference notika trīs paneļos, kuros diskutēja, kā Eiropas Savienības Austrumu partnerības politiku var reformēt un attīstīt gan īstermiņā, gan ilgtermiņā. Pirmajā panelī eksperti mēģināja identificēt galvenos izaicinājumus tajās Austrumu partnerības valstīs, kas jau ir parakstījušas Asociācijas līgumus, kā arī šo valstu cerības attiecībā uz Eiropas Savienību. Otrajā panelī tika diskutēts, vai un kādā mērā Eirāzijas Savienība ir konkurents AP un saistībā ar kādiem nosacījumiem varētu tikt apsvērta sadarbība starp ES un Eirāzijas Savienību. Savukārt trešajā panelī tika diskutēts, vai un kādā veidā ir nepieciešams reformēt ES pieeju Eiropas kaimiņiem.

No Latvijas konferencē piedalījās arī Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne, kas, uzstājoties panelī „Eirāzijas Savienība – konkurents?” norādīja, ka Eirāzijas Savienība ir nedzīvs projekts jau kopš paša sākuma. Tomēr ES būtu jābūt piesardzīgai priecāties par šo neveiksmi, jo tā var radīt vēl lielāku Krievijas agresiju. Ja Eirāzijas Savienība būtu veiksmīgs projekts, no tā iegūtu visa pasaule. Diemžēl tas nav veiksmīgs, jo tajā dominē viena valsts, kas izmanto manipulācijas instrumentus, lai pakļautu citas valstis.

Diskusijās piedalījās  arī Centrāleiropas universitātes Eiropas Savienības paplašināšanās studiju centra direktors Pēters Balāžs (Péter Balázs), Kišiņevas Ārpolitikas asociācijas direktors Viktors Čirila (Victor Chirila), Kijevas Starptautiskās renesanses fonda direktors Dmitro Šulga (Dmytro Shulga), Gruzijas Atvērtās sabiedrības fonda ES Integrācijas programmas menedžeris Ivane Čhikvadze (Ivane Chkhikvadze), Londonas Chatham House Krievijas un Eirāzijas programmas vadītājs Džeims Niksejs (James Nixey), Erevānas Reģionālo studiju centra direktors Ričards Giragosjans (Richard Giragosian), Baltkrievijas Stratēģisko studiju institūta pētnieks Andrejs Jelisejevs (Andrei Yeliseyeu), Eiropa Analytica direktors Džulians Lindlejs-Frenčs (Julian Lindley-French), Eiropas politikas centra analītiķe Amanda Paula (Amanda Paul) un Varšavas Stefana Batorija fonda vecākais līdzstrādnieks Gžegožs Gromadzkis (Grzegorz Gromadzki).

Pasākumu rīkoja Latvijas vēstniecība Ungārijā sadarbībā ar Centrāleiropas universitātes Eiropas Savienības paplašināšanās studiju centru (Central European University Center for EU Enlargement Studies, CENS) un Frīdriha Eberta fondu (Friedrich-Ebert-Stiftung).

Konferenci apmeklēja aptuveni 100 dalībnieki - Ungārijas parlamenta deputāti, ministriju pārstāvji, diplomāti, domnīcu pārstāvji, studenti un mediji.

 

 


Preses kontaktiem:

Latvijas Republikas vēstniecība Ungārijā
Vas Gereben utca 20, Budapešta 1124, Ungārija
Telefons: +36 1 310 72 62
Fakss: +36 1 249 29 01
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

icon-facebook     icon-flickr

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā