Budapeštā izrāda dokumentālo filmu par Baltijas valstu neatkarības atgūšanu

29.04.2015. 14:34

28. aprīlī Budapeštā tika izrādīta Islandes, Igaunijas, Latvijas un Lietuvas kopražojuma dokumentālā filma par Baltijas valstu neatkarības atzīšanu „Tie, kas uzdrošinās.” Filmas izrādīšanu organizēja Latvijas un Lietuvas vēstniecības un Igaunijas Kultūras institūts Ungārijā.

Uzrunājot skatītājus pirms filmas, Latvijas vēstnieks Ungārijā Imants Lieģis uzsvēra, ka 4. maijā Latvija atzīmēs 25. gadadienu kopš neatkarības atgūšanas. Atbalsts no dzelzs priekškara otras puses ar Islandi priekšgalā, kas pirms ceturtdaļgadsimta pirmā atzina Baltijas valstu neatkarību, palīdzēja tajās uzturēt Dziesmoto revolūciju. Pateicoties Islandes augstāko valsts amatpersonu atbalstam šajā nozīmīgajā laikā, Islandei ir īpaša vieta igauņu, latviešu un lietuviešu sirdīs.

Dokumentālā filma stāsta par to, kā reaģēja Rietumu valstis, kad no 1989. līdz 1991. gadam Baltijas valstis pieprasīja atgūt neatkarību pēc piecdesmit gadu Padomju Savienības okupācijas. Filmas pamatā ir bijušā Islandes ārlietu ministra Jona Baldvina Hanibalsona (Jón Baldvin Hannibalsson) atmiņas par to, ka Islande pirmā 1991. gada 22. augustā atzina Latvijas, Lietuvas un Igaunijas neatkarību. Viņš bija vienīgais rietumvalstu līderis, kurš uzdrošinājās ierasties padomju tanku apdraudētajā Rīgā, Tallinā un Viļņā, lai iedvesmotu cilvēkus un demokrātiski ievēlētās Baltijas valstu valdības, kā arī pievērstu Baltijas valstīm starptautisku uzmanību. Filmas stāstuveido dažādu valstu arhīvi, kas dokumentē brīvības cīņu notikumus un ļauj ieraudzīt to nozīmi visu trīs Baltijas valstu likteņu līkločos.

Filmu veidojis islandiešu režisors Oulafirs Regnvaldsons (Ólafur Rögnvaldsson) sadarbībā ar VFS Films (Latvija), Ax Films ehf (Islande), Traumfabrik (Igaunija) un Cultural&Media Consulting (Lietuva).

 


Preses kontaktiem:

Latvijas Republikas vēstniecība Ungārijā
Vas Gereben utca 20, Budapešta 1124, Ungārija
Telefons: +36 1 310 72 62
Fakss: +36 1 249 29 01
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

icon-facebook     icon-flickr

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā