Skolēni Budapeštā iepazīst Dzintras Gekas dokumentālo filmu par deportācijām

25.02.2015. 18:29

25. februārī Ungārijas komunisma upuru piemiņas dienā Budapeštas skolēniem bija iespēja noskatīties fragmentu no režisores Dzintras Gekas dokumentālās filmas „Kur palika tēvi?” Pirms filmas demonstrēšanas vēstnieks Ungārijā Imants Lieģis, uzrunājot skolēnus, atzīmēja, ka arī Latvijā ir divi datumi – 25. marts un 14. jūnijs, kuros tiek pieminēti masu deportācijas upuri. „Pieminot visu tautību upurus, kas cieta no Padomju Savienības totalitārās sistēmas režīma, mums ir jāpatur atmiņā autoritāro un totalitāro režīmu draudi, kas nozaga cilvēku dzīves un brīvību.” I. Lieģis uzsvēra, ka arī šodienas Krievijas agresija Ukrainā ir atgādinājums par 1941. gada deportāciju.

Iepazīstinot ar režisores Dz. Gekas darbiem, vēstnieks informēja, ka 1941. gada deportācija īpašā veidā tiek pieminēta Dz. Gekas filmu ciklā „Sibīrijas bērni”. Filmās izdzīvojušie latvieši un viņu pēcnācēji dalās savās atmiņās par Gulagu Sibīrijā. 2014. gada filma „Kur palika tēvi?” stāsta par Vjatlaga nometni.

Filmas demonstrēšana notika komunisma upuru piemiņas dienā, ko organizē Budapeštas Terora nams. 1947. gada 25. februārī Padomju Savienības okupācijas varas pārstāvji nelikumīgi arestēja Ungārijas parlamenta deputātu Bēlu Kovāču (Béla Kovács) un izsūtīja uz Padomju Savienību, kur cietumā un darba nometnēs viņš pavadīja astoņus gadus. Kopš 2000. gada 25. februārī Ungārija piemin tos sešus simtus tūkstošus cilvēku, kuri tika atšķirti no savām ģimenēm un nosūtīti uz darba nometnēm.

 


Preses kontaktiem:

Latvijas Republikas vēstniecība Ungārijā
Vas Gereben utca 20, Budapešta 1124, Ungārija
Telefons: +36 1 310 72 62
Fakss: +36 1 249 29 01
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

icon-facebook     icon-flickr

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā