Somijā atzīmē Baltijas ceļa trīsdesmito gadadienu

20.08.2019. 08:02

2019. gada 19.augustā, atzīmējot Baltijas ceļa trīsdesmito gadadienu, Helsinku kinoteātrī “Cinamon Redi” tika izrādītas Baltijas valstu dokumentālās filmas par šo vēsturisko notikumu.

Latviju pārstāvēja režisora Jura Podnieka filma “Krustceļš”, Igauniju – režisora Antsa Villa (Ants Vill) “Baltijas ceļš. Igaunijas hronikas nr. 18” (Balti tee. Eesti Kroonika No. 18), savukārt Lietuvu – režisores Lauras Paukštes (Laura Paukštė) filma “Neatkārtojamais Baltijas ceļš” (Nepakartojamas Baltijos kelias).

Pasākumu atklājot, Latvijas vēstniece Somijā Kristīne Našeniece citēja tā laika Latvijas Tautas frontes priekšsēdētāju Daini Īvānu: ““Baltijas ceļa" mācība šodienas Eiropai ir [..] milzīgā solidaritāte.”[1] Baltijas ceļš māca “cik principiāliem mums ir jābūt. Mēs nevaram sadarboties ar totalitārajiem režīmiem.”[2] Vēstniece atsaucās uz D. Īvāna teikto uzrunā 1989.gada 23.augustā: “[..] savus atsevišķos mērķus visdrošāk sasniegsim, tikai iedami kopā.”[3]  Tādēļ, turpināja K.Našeniece, jo ciešāka ir trīs Baltijas valstu un Baltijas valstu un Ziemeļvalstu integrācija, jo vienotāka un stiprāka Eiropa.

Pirms filmu izrādīšanas uzrunas teica arī Somijas profesors un bijušais diplomāts Alpo Rusi, Lietuvas vēstnieks Valdemārs Sarapins (Valdemaras Sarapinas) un Igaunijas vēstniecības vadītāja vietniece Kadrija Eliasa (Kadri Elias).

1989. gada 23. augustā vairāk kā divi miljoni Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotāju sadevās rokās, izveidojot cilvēku ķēdi starp Tallinu, Rīgu un Viļņu, tādējādi protestējot pret 1939. gada 23. augustā starp Vāciju un PSRS parakstīto Molotova-Ribentropa paktu un Padomju režīmu.

2009. gadā akcija “Baltijas ceļš” iekļauta UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā.

Baltijas ceļa trīsdesmitgades pasākumi atgādina un skaidro Baltijas ceļa nozīmi vietējā un starptautiskā mērogā, cenšoties daudzveidīgās norisēs iesaistīt plašu sabiedrību gan Latvijā, gan ārvalstīs.

Baltijas ceļa trīsdesmitās gadadienas pasākumu Helsinkos kopīgi organizēja Latvijas, Lietuvas un Igaunijas vēstniecības Somijā.

 

[1] Īvāns: «Baltijas ceļa» mācība šodienas Eiropai ir milzīgā solidaritāte, LSM, https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/ivans-baltijas-cela-maciba-sodienas-eiropai-ir-milziga-solidaritate.a327438/

[2] ibid

[3] Īvāns: Restaurējot Baltijas ceļa runu, bija viegli uzjundīt spēcīgās Atmodas laika emocijas, LSM, https://www.lsm.lv/raksts/dzive--stils/vesture/ivans-restaurejot-baltijas-cela-runu-bija-viegli-uzjundit-specigas-atmodas-laika-emocijas.a225067/

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Somijā
Adrese: Armfeltintie 10, 00150 Helsinki, Somija
Tālrunis: +358 9476 472 44
Fakss: +358 9476 472 88
E-pasta adrese: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

twtr   icon-facebook    icon-flickr 

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā