Latvijas vēstniecībā Somijā ar Saules dainām, Jāņu dziesmām un lustīgām tautas dejām aizdzen prom lietu un ieskandina Līgo svētkus

10.06.2019. 15:40

7. jūnijā Latvijas vēstniecības Somijā dārzā notika Līgo svētku ieskandināšanas pasākums, kurā piedalījās Somijā dzīvojošie latvieši, Somijas-Latvijas draudzības biedrības („Rozentāla biedrība”) biedri un vēstniecības draugi.

Pasākumā Jāņu dziesmas skandināja latviešu-somu koris „Ziemeļmeita” un lustīgus dančus dejoja deju kopa “Aurora”. Ar Līgo svētku un Jāņu tradīcijām un rotaļām klātesošos iepazīstināja māksliniece Zane Uito. Tika dedzināts arī simbolisks Jāņu ugunskurs.

Par godu Saulgriežiem Latvijas vēstniece Kristīne Našeniece uzrunāja sanākušos Jāņabērnus ar latviešu dainām no grāmatas “Saules dainas”. Grāmatas autori ir Vaira Vīķe Freiberga un Imants Freibergs, tā izdota Rīgā 1988. gadā a/s “Grāmata”.

Par sauli vēstniece turpināja, citējot fragmentus no rakstnieces Māras Zālītes raksta “Latvijas Saule” (1992):

“[..] Romiešu vēsturnieks un etnogrāfs Tacits (ap 58.-117.g.) savos apcerējumos latviešu tautasdziesmas (jeb dainas) dēvē par himnām Saulei. Veco romieti pārsteidz Saules tēla biežums un daudzveidība šais dziesmās [..] Saule ir sieviete. Mitoloģiskajās dziesmās maigā Saule darbojas pārī ar kareivīgo, skarbo Mēnesi-vīrieti. Mūžīgā pievilkšanās, tiekšanās, sadursme un vairīšanās. Saule ir māte. Mātišķība izpaužas visās tās darbībās. Viņa ir gaisma un siltums, tātad dzīvības avots [..] Saule mīl un apvelta visus vienādi, nešķirojot un nevērtējot. Un tomēr viņai ir savi īpašie aizbildināmie. Tie ir bāreņi [..] Saulei ir meitas. Pati Saule nekad nemirst, bet Saules meitas var noslīkt jūrā, “zelta kannas mazgājot”. Taču tās ir gaišas eksistenciālas skumjas, jo mēs jau zinām - no rīta Saules meitas atkal “sienu grābs ar sudraba grābeklīti [..] Visas cilvēku dzīves absolūto saistību ar Sauli apliecina arī valoda. Tas, kas angļu valodā ir “ the World” vai vācu valodā “die Welt”, latviešiem ir pasaule - tas, kas zem Saules. Cilvēks dzīvo šaisaulē, bet nomirdams dodas uz aizsauli. Tā ir cita saule, mūžība. Mūžības mērvienība latviešiem ir Saules mūžs [..] Saule panāk maigi lielus mērķus, nelietojot rupju varu”- raksta lielākais XX gadsimta latviešu dzejnieks Rainis (1865-1926), bieži saukts arī par Saules dzejnieku. Gan Raiņa dzejā, gan drāmā Saule pavisam noteikti ir garīgo ideālu simbols. Pilnība. Mīlestības radošais spēks. Konkrētos vēsturiskos apstākļos tā Rainim ir arī tautas brīvības simbols [..] Simbolu lugā “Zelta zirgs” Rainis liek risināties šādam dialogam (starp galveno varoni, kuram no augstā stikla kalna jānones lejā apburtā princese - tautas brīvība, un arhetipālu veci-tūkstošveidi):

-Tētiņ, kurš tai kalnā uzjās?

-Kurš tik skaidrs būs kā Saule.

-Tētiņ, kurš to uzmodinās?

-Kurš tik mīlīgs būs kā Saule.

-Tētiņ, kurš to zemē nesīs?

-Kurš tik stiprs būs kā Saule.

Ak, kurš līdzīgs būtu Saulei?

Kurš spēj atdot sevi visu.

Kurš spēj atdot sevi visu,

Savu dzīvi, savu gribu [..]” *

*Māra Zālīte. Latvijas Saule. Skice. Rīga, 1992.g. marts

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Somijā
Adrese: Armfeltintie 10, 00150 Helsinki, Somija
Tālrunis: +358 9476 472 44
Fakss: +358 9476 472 88
E-pasta adrese: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

twtr   icon-facebook    icon-flickr 

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā