Grieķijā tiek atzīmēta Baltijas ceļa 30. gadadiena

16.09.2019. 17:32
  • Ārlietu dienests Latvijas valsts simtgadei

2019. gada 16. septembrī, atzīmējot Baltijas ceļa 30 gadadienu, Latvijas vēstniecība Grieķijā, sadarbībā ar Lietuvas un Igaunijas vēstniecībām Grieķijā, rīkoja svinīgu atceres pasākumu un pieņemšanu Atēnu centrā, kinoteātrī Astor, izrādot Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Islandes kopražojuma dokumentālo filmu “Tie, kas uzdrošinās” (Those who dear).

Svētku pasākumu, uz kuru bija ieradies kupls apmeklētāju skaits, ar ievadvārdiem atklāja Latvijas vēstnieks Māris Klišāns, Igaunijas vēstnieks Prīts Pallums. Galveno runu Baltijas valstu vēstnieku vārdā teica Lietuvas vēstnieks Rolandas Kačinskas, informējot par Baltijas ceļa izveidošanos un nozīmi 1989. gadā, kad tika likts pamats Latvijas, Lietuvas un Igaunijas valstiskuma atjaunošanai pirms Baltijas valstu neatkarības atjaunošanas 1991. gadā. Ar šo atceres pasākumu visas trīs vēstniecības atgādināja un uzsvēra Baltijas valstu piederību Eiropai toreiz un tagad. Turklāt Baltijas ceļš notika pirms Berlīnes mūra krišanas. Akcija ir iekļauta UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā.

Par pasākuma galveno notikumu tika izraudzīta dokumentālā filma “Tie, kas uzdrošinās”, kas ir Islandes, Igaunijas, Latvijas un Lietuvas kino dokumentālistu kopražojums, un 1989. gada notikumus atspoguļo no toreizējā Islandes ārlietu ministra Jana Baldvina Hanibalsona skatu punkta. Jāatzīmē, ka Islande bija pirmā valsts, kas atzina trīs Baltijas valstu neatkarību. Atainotie notikumi un pati filma skatītājos izraisīja lielu interesi. Pēc filmas demonstrācijas notikušās svinīgās pieņemšanas laikā tika pārrunāts redzētais. Latvijas, Lietuvas un Igaunijas vēstnieki dalījās atmiņās no pašu piedzīvotā un atbildēja uz daudzajiem jautājumiem.

Pasākuma laikā uz kinoteātra foajē sienas tika projicētas visu trīs vēstniecību sagādātās Baltijas ceļa fotogrāfijas, kuras ataino 1989. gada 23. augusta notikumus, proti, 2 miljonu cilvēku “dzīvo ķēdi”, kas šķērsoja un vienoja visas trīs Baltijas valstis.

Atceres pasākumā piedalījās Grieķijas valdības un diplomātiskā korpusa pārstāvji, Grieķijā darbojošos starptautisko organizāciju darbinieki, politiķi, Latvijas, Lietuvas un Igaunijas Goda konsuli, uzņēmēji, izglītības, kultūras aprindu un preses ļaudis, kā arī nacionālo kopienu pārstāvji un vēstniecības sadarbības partneri. Daudzi klātesošie atcerējās pirms 30 gadiem pašu piedzīvoto Baltijas ceļā, interesanti bija toreizējo bērnu spilgtie atmiņu stāsti.

Filmas prezentācija un pieņemšana tapa ar Latvijas 100gades publiskās diplomātijas programmas atbalstu.

 


Preses kontaktiem

Latvijas vēstniecība Grieķijā
38, Vas.Konstantinou Ave., 11635, Atēnas, Grieķija
Telefons: +30 210 7294483
Fakss: +30 210 7294479
e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

twtr  icon-facebook    icon-flickr

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā