Vēstniece E.Gavele sveic Gruzijas Tautas un lietišķās mākslas muzeju 100 gadu jubilejā

02.10.2013. 01:12

1.oktobrī Latvijas vēstniece Gruzijā Elita Gavele, piedaloties Latviešu biedrības "Ave Sol" pārstāvjiem un muzeja kolektīvam, sveica Gruzijas Tautas un lietišķās mākslas muzeju 100 gadu jubilejā. Atzīmējot jubileju, muzeja darbinieki sarīkoja latviešu izcelsmes mākslinieka Jūlija Straumes (1874-1970) darbu ekspozīciju, tādejādi arī ieskandinot nākamgad plānotās J.Straumes 140 dzimšanas dienas svinības. Vēstniece E.Gavele veltīja īpašus pateicības vārdus ilggadējam muzeja direktoram Dāvidam Kiknavelidzem, kurš, neraugoties uz vairākkārtēju muzeja telpu maiņu, ir rūpējies par J.Straumes mantojuma saglabāšanu un izpēti.

Muzejā glabājas lielākā daļa J.Straumes mantojuma, tai skaitā trīs paklāju oriģināli, kā arī aptuveni 500 paklāju metu un dekoratīvi lietišķo mākslas priekšmetu skices, kas veido muzeja "zelta fondu". Nenovērtējams ir J.Straumes ieguldījums muzeja tapšanā un tā vēsturē. 1913.gada 29.septembrī Kaukāza mājsaimniecības komitejā atklātā dekoratīvās mākslas ekspozīcija, kuru veidoja J.Straume, tiek uzskatīta par muzeja sākotnējo ekspozīciju.

Gruzijā strādājošais J.Straume bijis liels gruzīnu un citu Kaukāza tautu lietišķās mākslas priekšmetu cienītājs. 1908.gadā kļūstot par Kaukāza mājsaimniecības komitejas māksliniecisko vadītāju, viņš no visas Gruzijas vāca tautas meistaru radītus priekšmetus, kas kalpoja par paraugiem meistaru darbnīcās, veicinot prasmes un meistarību. Pateicoties latviešu biedrības iniciatīvai un atbalstam, 2004.gadā, atzīmējot J.Straumes 130 gadu jubileju, klajā nāca Laimas Kļaviņas grāmata "Jūlijs Straume. Lietišķās mākslas meistars."