Ženēvā atzīmē Latvijas dalības Pasaules Tirdzniecības organizācijā divdesmit gadus

08.02.2019. 13:18

2019. gada 10. februārī aprit divdesmit gadi, kopš Latvija pievienojās Pasaules Tirdzniecības organizācijai (PTO). Atzīmējot šo gadadienu, Pastāvīgā pārstāvniecība ANO Ženēvā, sadarbībā ar PTO sekretariātu, 6. februārī rīkoja paneļdiskusiju par Latvijas iestāšanās PTO pieredzi, kā arī atklāja foto izstādi “Latvijas dārgumi – izcili eksporta zīmoli un iedvesmojošas personības”. PTO ēkā apskatei izlikti ar Latvijas iestāšanās sarunām saistīti arhīva dokumenti.

Paneļdiskusijā piedalījās Latvijas iestāšanās PTO sarunu vadītāja un pirmā Latvijas pastāvīgā pārstāve PTO Maija Manika; Bulgārijas pastāvīgais pārstāvis PTO un Bulgārijas iestāšanās PTO sarunu vadītājs Atanas Paparizovs (Atanas Paparizov), kā arī Eiropas Savienības pastāvīgais pārstāvis PTO Marks Vanheukelens (Marc Vanheukelen). Runātājus vienoja viedoklis, ka iekļaušanās starptautiskā uz noteikumiem balstītā tirdzniecības ietvarā un tautsaimniecības reformas ir aktuāli jautājumi arī PTO kandidātvalstīm. Latvijas un Bulgārijas pieredze liecina, ka pievienošanās PTO veicināja ne tikai nacionālā tirdzniecības regulējuma pilnveidošanu, bet arī palielināja valstu konkurētspēju, vairoja investoru uzticību un sekmēja iestāšanos Eiropas Savienībā. Diskusijas vadītājs PTO ģenerāldirektora vietnieks Alans Wolfs (Alan Wolff) norādīja, ka Latvijas pievienošanās process bija viens no pirmajiem, kas balstījās šobrīd piemērotajās pievienošanās procedūrās izmantoto procesu un dokumentu formātu ziņā. Latvijas iestāšanās kalpoja kā katalizators arī vairāku citu reģiona valstu iestāšanās procesu noslēgšanai. Starp vairāk nekā 50 klausītājiem bija arī pārstāvji no 22 valstīm, kas šobrīd iesaistītas iestāšanās sarunās, kā arī citi interesenti no PTO dalībvalstu pārstāvniecībām Ženēvā un PTO sekretariāta.

Divas nedēļas PTO ēkā būs apskatāma foto izstāde “Latvijas dārgumi – izcili eksporta zīmoli un iedvesmojošas personības”, kas tapusi sadarbībā ar biedrību “The Red Jackets”. Izstāde atspoguļo izcilības stāstus par veiksmīgākajiem eksportētājiem un Latvijas vārda nesējiem pasaulē. Atklājot izstādi, vēstnieks – pastāvīgais pārstāvis PTO Mārtiņš Kreitus norādīja, ka Latvijas simtgade pagājušajā gadā bija lieliska iespēja atskatīties uz notikumiem, kas gadsimta laikā veidojuši Latvijas valsti. Pievienošanās PTO 1999. gadā neapšaubāmi bija viens no šādiem sasniegumiem, apliecinot Latvijas gatavību pilnvērtīgi darboties starptautiskā ekonomiskā organizācijā. Arī šodien Latvija piešķir lielu nozīmi noteikumos balstītai daudzpusējai tirdzniecības sistēmai. PTO ir jāstiprina, jāpielāgo šī brīža izaicinājumiem un tās ikdienas darbā jāietver mūsdienu ekonomikā aktuāli jautājumi. Ir jāsaglabā organizācijas uzticamība un tās unikālā loma visaptverošā starptautiskās tirdzniecības pārraudzībā. Savukārt foto izstāde ir lieliska ilustrācija plašajam inovatīvu preču un pakalpojumu klāstam, ko Latvijas uzņēmēji šodien piedāvā eksporta tirgos.

Izstāde “Latvijas dārgumi – izcili eksporta zīmoli un iedvesmojošas personības” apskatāma PTO ēkā Ženēvā līdz 2019. gada 15. februārim. Izstāde ir viena no Latvijas valsts simtgades Latvijas Ārlietu ministrijas koordinētās Publiskās diplomātijas programmas norisēm.