Briselē samitā tiksies Eiropas Savienības un Āfrikas līderi

28.03.2014. 15:20

No 2. līdz 3. aprīlim Briselē norisināsies ceturtais Eiropas Savienības un Āfrikas samits, kurā piedalīsies 28 Eiropas Savienības un 54 Āfrikas valstu un valdību vadītāji. Latvijas delegāciju vadīs premjerministre Laimdota Straujuma. Divpusējo tikšanos laikā L. Straujuma ar Āfrikas valstu līderiem apspriedīs ekonomisko sakaru stiprināšanas iespējas starp Latviju un Āfrikas kontinenta valstīm.

Samitā valstu līderi ir plānojuši pārrunāt ES un Āfrikas sadarbības, miera, drošības, labklājības, klimata pārmaiņu un migrācijas jautājumus. Novērotāja statusā spiedalīsies arī ANO ģenerālsekretārs Bans Kimūns (Ban Ki-moon) un citu starptautisko organizāciju vadītāji.

Pirms samita, no 31. marta līdz 1. aprīlim, notiks ES – Āfrikas biznesa forums, kurā piedalīsies 500 uzņēmumu vadītāji no Āfrikas un Eiropas valstīm. Arī vairākas kompānijas no Latvijas ir izrādījušas interesi par dalību šajā forumā. Samita laikā notiks arī jaunatnes forums.

ES - Āfrikas samits ir nozīmīgākais pasākums abu pušu dialogā trīs gadu periodā. Samita noslēgumā ir paredzēts apstiprināt deklarāciju un pušu sadarbības stratēģisko ietvaru laika periodam līdz nākamajam samitam 2017. gadā.

Plašāka informācija pieejama šeit.

Uzziņai: Latvijas eksportam ar Āfrikas valstīm ir stabila augšupejoša tendence (eksporta apjomi uz Ēģipti 2006.–2011. gada periodā ir pieauguši no 3 līdz 33 miljoni EUR, uz Alžīriju – no 25 līdz 130 miljoni EUR, Dienvidāfriku – no 1,8 līdz vairāk nekā 4 miljoni EUR).  Latvija arī piedalās civilajās un militārajās misijās Āfrikas kontinentā: ES Jūras militārajā operācijā pie Somālijas krastiem (EU NAVFOR ATALANTA) un ES Apmācības misijā Mali (EUTM Mali). 2013. gada 13. maijā Ministru kabinets piešķīra 20 000 EUR ANO Pasaules pārtikas programmas aktivitāšu atbalstīšanai Mali – „Purchase for Progress”.