Briselē Latvijas emocijas iepazīst amatieru fotoizstādēs „Fotogrāfija jauniešiem” un „Dienas balva fotogrāfijā”

16.05.2013. 13:48

15.maijā Briselē Latvijas Pastāvīgās pārstāvniecības telpās tika atklātas divas fotoizstādes - „Fotogrāfija jauniešiem” un „Dienas balva fotogrāfijā”.

„Šīs abas izstādes vieno kas ļoti īpašs - tās ir veidojuši cilvēki, kas nemaz nav fotomākslas profesionāļi,” atklāšanas ceremonijā uzsvēra Latvijas pastāvīgā pārstāve Eiropas Savienībā vēstniece Ilze Juhansone. Izstādes „Dienas balva fotogrāfijā” atlasītajos darbos dominē Latvijas skaistā daba, uzsvērts tās īpašais krāšņums, kurā smelties spēkus un atgūt mieru mūsu steidzīgajā ikdienā. Savukārt izstāde „Fotogrāfija jauniešiem” ir īpaša, jo tajā izstādītas fotogrāfijas, ko radījuši jaunieši ar redzes problēmām, un izstāde parāda tās īpašās emocijas, kā šie jaunieši sajūt dzīvi, teica I.Juhansone.

Ideja mācīt fotografēt bērniem ar speciālajām vajadzībām radās spāņu fotogrāfam Edelmiro Alvaresam Himenesam (Edelmiro Alvarez Jimenez), jau 2003.gadā, viesojoties Strazdumuižas internātvidusskolā – attīstības centrā vājredzīgiem un neredzīgiem bērniem. Kopš tā laika šī ideja ir realizēta arī vairākās specializētās skolās ne vien Latvijā, bet arī kaimiņvalstīs. Kā izstādes atklāšanā uzsvēra projekta autors, apmācot neredzīgos un vājredzīgos bērnus fotografēšanā, galvenais uzsvars nekad nav likts uz savstarpēju sacensību. „Es vienmēr viņiem teicu – vienkārši dariet to, ko jūtat” atzīmēja spāņu fotogrāfs.

Latvijas pārstāvniecībā izvietotā fotoizstāde „Fotogrāfija jauniešiem” ir kopīgs Igaunijas–Latvijas–Krievijas pārrobežu sadarbības projekts, kas īstenots ar Eiropas kaimiņattiecību un partnerības instrumenta 2007.–2013. gadam finansiālu atbalstu. Tajā piedalījās Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, Pleskavas apgabala N. Rimska-Korsakova mākslas koledža, sociālās aprūpes centrs „Viborga” un reģionālā nevalstiskā organizācija „Pēterburgas vecāki”.

Fotoizstāde „Dienas balva fotogrāfijā” ir gada veiksmīgāko fotogrāfiju konkurss, kuru 2012. gadā jau otro gadu pēc kārtas rīkoja laikraksts Diena un portāls Diena.lv. 100 labākie darbi šī gada janvārī tika eksponēti īpašā izstādē Rīgas mākslas telpa, un vislielāko autoru un skatītāju atsaucību ieguva tieši tie darbi, kas veltīti Latvijas dabai. Daļa no tiem tagad ir apskatāmi Briselē.

Abas izstādes Latvijas Pastāvīgās pārstāvniecības telpās Briselē būs apskatāmas līdz 1.jūlijam.