Zemkopības ministrijas valsts sekretāre Dace Lucaua Luksemburgā aicinās ar tiešmaksājumiem atbalstīt ražojošos lauksaimniekus (Zemkopības ministrija)

18.04.2013. 18:22

Zemkopības ministrijas valsts sekretāre Dace Lucaua pirmdien un otrdien, 22. un 23. aprīlī, dosies uz Luksemburgu, lai piedalītos ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes sanāksmē. Tajā ES ministri turpinās apspriest aktuālākos jautājumus par Kopējās Lauksaimniecības politikas reformu (KLP), Kopējās Zivsaimniecības politikas (KZP) reformu un rīcības plānu, kā samazināt zvejas rīkos netīši sagūstīto jūrasputnu daudzumu.

ES KLP reforma ievirzās noslēguma fāzē, kad norisinās trialoga diskusijas starp Eiropas Komisiju, Eiropas Parlamentu un Ministru padomes pārstāvjiem, meklējot kompromisu KLP reformēšanai nozīmīgos jautājumos. Valsts sekretāre Dace Lucaua atkārtoti paudīs Latvijas nostāju, ka platības maksājumiem jābūt mērķētiem uz ražošanas atbalstīšanu – arī tādēļ, ka mūsu valsts vēlas lauksaimnieciskajā ražošanā atgriezt līdz 20% lauksaimniecības zemes, kas patlaban ir pamesta novārtā un netiek pieteikta atbalstam. Latvija nav mainījusi pozīciju „zaļās komponentes” jautājumā - tās nosacījumos jāņem vērā mežs un mozaīkainavas. Bet, runājot par tirgus kopējo organizāciju, mūsu valsts atbalsta iepriekš plānoto piena un cukura kvotu režīma pārtraukšanu, lai nekavētu uz tirgu orientētas ražošanas attīstību.

Saistībā ar KZP reformu Latvija joprojām uztur spēkā līdzšinējo viedokli. Latvija atbalstīs Prezidentūras piedāvāto saspringto darba plānu, lai iespējami ātrāk panāktu KZP regulas stāšanos spēkā. Paredzams, ka šajā reizē dalībvalstu diskusija nebūs vērsta uz atsevišķām regulas projekta normām, bet vairāk uz sagatavošanos trialogam starp Ministru padomi, Eiropas Komisiju un Eiropas Parlamentu.

Patlaban Latvijai aktuālākie jautājumi sarunās par KZP reformu ir pakāpeniska ilgtspējīgas nozvejas līmeņa un izmetumu aizlieguma ieviešana, izvairīšanās no vides aizsardzības tiesību aktu prasību dublēšanas KZP un plašāka KZP ieviešanas reģionalizācija. Tāpat arī Latvija uzskata, ka atsevišķi reformas priekšlikumi nebūtu ieviešami to administratīvā sloga un finansiālās ietekmes dēļ.

Eiropas Komisija ir izstrādājusi rīcības plānu, kā samazināt zvejas rīkos netīši sagūstīto jūrasputnu skaitu. Valsts sekretāre Dace Lucaua apliecinās Latvijas atbalstu šāda plāna nepieciešamībai, tiesa, ar nosacījumu, ka tas nedrīkst radīt zvejniecībai pārmērīgas papildu izmaksas, neērtības vai pat apdraudējumu.

______________________________

Informāciju sagatavoja

Rūta Rudzīte

sabiedrisko attiecību speciāliste

tālr.: 67027498

Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.