Ekonomikas ministrs piedalīsies ES Enerģētikas ministru sanāksmē (Ekonomikas ministrija)

30.11.2012. 13:52

Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts pirmdien, 3.decembrī, Briselē piedalīsies Eiropas Savienības (ES) Transporta, telekomunikāciju un enerģētikas ministru padomes sanāksmē, kas būs veltīta atjaunojamās enerģijas (AER) attīstībai, ES iekšējā enerģijas tirgus veicināšanai un ogļūdeņražu izpētes un ieguves jūrā drošībai.

Paredzēts, ka sanāksmes laikā tiks apstiprināti Padomes secinājumi par Eiropas Komisijas (EK) sagatavoto paziņojumu „Enerģija no atjaunojamiem energoresursiem -būtiska Eiropas enerģijas tirgus sastāvdaļa”. Viens no būtiskākajiem paziņojumā skatītajiem jautājumiem ir AER integrācija ES vienotajā tirgū. Tāpat Paziņojums iezīmē AER attīstības vīziju periodam pēc 2020.gada. Padome secinājumos aicina EK nākt klājā ar indikatīvām vadlīnijām nacionālo atbalsta shēmu uzlabošanai, kā arī veikt AER cenu un konkurētspējas analīzi atsevišķās dalībvalstīs. Latvija, uzsverot atjaunojamās enerģijas nozīmi gan nacionālajā, gan ES līmenī, atbalsta Padomes secinājumus un pievienojas viedoklim, ka ir jāpārskata dalībvalstu atbalsta programmas enerģijas ražošanai no AER, lai sekmētu izmaksu samazināšanu patērētājiem un veidotu atbalsta sistēmu saskaņotāku un vienkāršāku ES dalībvalstu vidū. 

Ņemot vērā, ka 2011.gada 4.februārī Eiropadomes secinājumos ir pausta apņemšanās  līdz 2014.gada beigām pabeigt iekšējā enerģijas tirgus izveidi, lai nodrošinātu brīvu gāzes un elektroenerģijas plūsmu, sanāksmes laikā ministri tiks aicināti novērtēt progresu, kas tika sasniegts kopš 2011.gada 4.februāra, kā arī uzsvērt tos jautājumus, kuros vēl ir nepieciešama aktīva ES rīcība. Paredzēts, ka sanāksmes laikā ekonomikas ministrs D.Pavļuts uzsvērs, ka Latvijai Eiropadomes noteiktais termiņš enerģijas salu novēršanai ir jo īpaši svarīgs, tāpēc kā viens no būtiskākajiem pasākumiem, kur nepieciešama aktīvāka rīcība, ir enerģētikas infrastruktūras attīstība, kas nodrošinātu Latvijas un visa Baltijas reģiona integrāciju ES tirgū. Tāpat turpmākajā darbā pie iekšējā tirgus attīstības ļoti nozīmīgs būs gaidāmais EK rekomendāciju dokuments par atbalstu AER.

Paredzēts, ka sanāksmes laikā prezidentūra sniegs arī informāciju par Priekšlikuma Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai par naftas un gāzes meklēšanas, izpētes un ieguves darbību jūrā drošumu virzību, ar kuru Komisija nāca klajā 2011.gada 27.oktobrī un par kuru pirmais trialogs ar Eiropas Parlamentu ir noticis š.g. 29.novembrī. Priekšlikuma mērķis ir samazināt smaga negadījuma riskus ES ūdeņos un ierobežot iespējamo negadījumu sekas, ietverot noteikumus, kas aptver visu meklēšanas, izpētes un ieguves ciklu. Tiesību akta priekšlikums ir vērsts uz Eiropas naftas un gāzes ieguves atklātā jūrā drošības, veselības un drošības standartu nodrošināšanu un līdz ar to aptver gan enerģētikas, gan vides, gan darba aizsardzības jautājumus.

2013.gada 1.janvārī Īrija no Kipras pārņems ES prezidentūru, tāpēc paredzēts, ka sanāksmes noslēgumā Īrijas delegācija informēs par saviem plāniem enerģētikas jomā nākamajam pusgadam.

Papildu informācija:

Daiga Grūbe

Ekonomikas ministra preses sekretāre

Mob.tālr.: +371 26588715

Tālr.: +371 67013016

E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Web: www.em.gov.lv

Seko mums Twitter: @EM_gov_lv, @siltinam

Youtube: http://www.youtube.com/ekonomikasministrija;

Youtube: http://www.youtube.com/siltinam