TTE Ministru padomē skatīs vairākus Latvijai būtiskus jautājumus (Satiksmes ministrija)

26.10.2012. 18:21

29. oktobrī Luksemburgā notiks Eiropas Savienības (ES) Transporta, telekomunikāciju un enerģētikas (TTE) Ministru padomes sanāksme. Tajā skatīs vairākus Satiksmes ministrijas (SM) kompetences jautājumus, kuros izstrādāta nacionālā pozīcija.

TTE Ministru padomes sanāksmēLatvijas delegāciju vadīs un valsts viedokli paudīs satiksmes ministrs Aivis Ronis.

TTE Ministru padomes dienas kārtībā paredzēts pieņemt lēmumu, lai Savienības vārdā parakstītu un piemērotu pagaidu nolīgumu, ar ko izveido vispārēju ietvaru pastiprinātai sadarbībai starp ES un Eiropas Aeronavigācijas drošības organizāciju (Eirokontroli). Lēmuma projektamērķis ir noteikt galvenos elementus paplašinātai sadarbībai starp ES un Eirokontroli, lai veicinātu savlaicīgu un saskaņotu Eiropas vienotās gaisa telpas ieviešanu ES un valstīs, kas piekrīt uzņemties Eiropas vienotās gaisa telpas saistības. Tāpat projekts paredz atzīt Eirokontroles kompetenci - turpināt veikt attiecīgas atbalsta darbības un funkcijas Eiropas vienotās gaisa telpas īstenošanai, kā arī izveidot nepieciešamo sadarbību, lai atbalstītu un veicinātu to valstu iesaistīšanu Eiropas vienotajā gaisa telpā, kas nav ES dalībvalsts, ar mērķi paplašināt Eiropas vienotās gaisa telpas īstenošanu ārpus ES un pakāpeniski sasniegt Eiropas vienotās gaisa telpas tiesiskā ietvara piemērošanu visām Eirokontroles dalībvalstīm.

Latvija kopumā atbalsta nolīguma parakstīšanu, jo tas veicinās sadarbību ar tām Eirokontroles dalībvalstīm, kas nav ES valstis.

Tāpat padomē ministri plāno vienoties par vispārējo pieeju priekšlikumam, kas paredz kopīgus noteikumus attiecībā uz laika nišu[1] piešķiršanu ES lidostās. Regulas priekšlikuma mērķis ir nodrošināt, ka piekļūšana pārslogotās lidostās tiek organizēta, pamatojoties uz taisnīgiem nosacījumiem, kas paredz laika nišu piešķiršanu saistībā ar gaisa kuģu pacelšanos un nosēšanos tā, lai optimāli izmantotu lidostas kapacitāti un veicinātu godīgu konkurenci. Latvijas atbalsta esošo Prezidentūras sagatavoto kompromisu, kas paredz laika nišu piešķiršanas kritērijus 80% apmērā, par ko konceptuāli iestājas arī lielākā daļa dalībvalstu. Latvija nevar atbalstīt sākotnējo priekšlikumu, t.i., 85%, jo tādā gadījumā krasi samazinātos pasažieru skaits, un pārvadātāji būtu spiesti veikt lidojumus ar pustukšiem gaisa kuģiem, lai tikai saglabātu iespēju saglabāt priekšroku laika nišu saņemšanā.

Politiskas debates paredzētas jautājumā par mehānisko transportlīdzekļu un to piekabju tehniskajām apskatēm, kas ir viens no t.s. Transportlīdzekļu tehniskā stāvokļa noteikumu kopuma (plašāk šeit). Ar priekšlikumu iecerēts stiprināt mehānisko transportlīdzekļu un to piekabju tehnisko apskašu sistēmu un panākt ar to saistīto noteikumu ievērošanu, lai uzlabotu ceļu satiksmes drošību un vides aizsardzību. Ministru diskusijās tiks uzsvērts, ka nepieciešams noteikt minimālo tehnisko apskašu periodiskumu katrai transportlīdzekļu kategorijai, ievērojot to izmantošanas specifiku un intensitāti. Līdz ar to tiek rosināts pašlaik neiekļaut regulas priekšlikumā mopēdus, jo virkne dalībvalstu šobrīd neveic tehnisko apskati pat motocikliem, mopēdus šobrīd nereģistrē vairākās dalībvalstīs, un šobrīd nav izstrādātas tehniskās prasības, kādām būtu jāatbilst mopēdu tehniskajam stāvoklim. Tāpat arī Latvija rosinās neiekļaut šīs regulas priekšlikumā T5 kategorijas traktorus, jo investīcijas pārbaudes iekārtās ir neatbilstoši augstas. Lai harmonizētu prasības attiecībā uz tehniskajā apskatē izmantojamām diagnostikas iekārtām, tehniskās apskates inspektoru kvalifikāciju un tehniskās apskates uzraudzību, Latvija uzskata, ka jāņem vērā katras dalībvalsts specifiskā praktiskā pieredze, jo jau ilgāku laiku dalībvalstīs pastāv gan inspektoru kvalifikācijas nodrošināšanas sistēmas, gan tehniskās apskates uzraudzība, kā arī prasības tehnisko apskašu stacijām un iekārtām.

Un papildus tam TTE Ministru padomē tiks sniegta aktuālā informācija par ES un Krievijas attiecībām transporta jomā, par emisiju kvotu tirdzniecības sistēmu aviācijā, kā arī par vairākām notikušām ES augsta līmeņa sanāksmēm.

Diāna Ļaha
Satiksmes ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālrunis: 67028370; e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.


[1] "Laika niša" nozīmē ieplānoto ielidošanas vai izlidošanas laiku, kas ir pieejams vai piešķirts lidmašīnu kustībai konkrētajā datumā lidostā, kuru koordinē saskaņā ar regulas noteikumiem.