Eiropadome lemj par turpmāko plānu pilnvērtīgas Ekonomiskās un monetārās savienības izveidei

25.10.2012. 19:16

2012. gada 18. un 19.oktobrī Briselē notika Eiropadomes sanāksme, kurā Latviju pārstāvēja Ministru prezidents Valdis Dombrovskis. Galvenās diskusijas bija par ekonomisko un monetāro savienību un šā gada jūnijā apstiprināto izaugsmes un nodarbinātības paktu. Lielākās diskusijas raisījās par ekonomisko un monetāro savienību.

Vēlu vakarā, meklējot kopējus virzienus vienotās banku uzraudzības jautājumā, valstu un valdību vadītāji vienojās par principiem un laika plānu – par tiesisko regulējumu vienošanās jāpanāk līdz 2013.gada 1.janvārim, lai 2013.gada laikā veiktu praktisko īstenošanu. Līdz decembra Eiropadomes sanāksmei jāizstrādā konkrēts darba plāns un laika grafiks, lai virzītos uz priekšu visos ekonomiskās un monetārās savienības jautājumos (integrēts finanšu ietvars, integrēta budžeta sistēma, integrēta ekonomiskās politikas sistēma un demokrātiskā leģitimāte).

Runājot par banku uzraudzības mehānismu, Latvijas premjerministrs uzsvēra Eiropas Savienības vienotā tirgus integritātes nozīmi un nepieciešamību paredzēt līdzvērtīgas tiesības eirozonas un ne-eirozonas valstīm, kas izvēlas pievienoties šim mehānismam. Valdis Dombrovskis aicināja nodrošināt sistēmas atklātību un atskaitīšanos par pieņemtajiem lēmumiem arī nacionālajā līmenī.

Attiecībā uz vienoto banku uzraudzību Latvija ir īpašā situācijā – šobrīd Latvija ir ne-eirozonas valsts un tai ir iespēja, nevis pienākums pievienoties vienotajam banku uzraudzības mehānismam. Tomēr, ņemot vērā, ka valdība ir apņēmusies ieviest eiro 2014.gada 1.janvārī, topošais regulējums jāvērtē arī no nākotnes perspektīvas. Ņemot vērā situāciju Latvijas finanšu sektorā, kur ir liels ne-eirozonas banku īpatsvars, Latvijai ir būtiski, kā jaunajā uzraudzības instrumentā tiks sabalansēti valstu pienākumi un valstu tiesības, uzraugot bankas, kādas būs lēmumu pieņemšanas procedūras un iespējas šos lēmumus ietekmēt, kā arī, kāda būs nacionālo institūciju sadarbība ar Eiropas Centrālo banku. Nākotnē svarīga būs uzraudzības mehānisma izstrādes kvalitāte un panākto vienošanos praktiskā īstenošana.

Skatot jautājumu par Izaugsmes un nodarbinātības paktu, diskusijas balstījās uz pirms nedēļas izplatīto Eiropas Komisijas starpziņojumu par Izaugsmes un nodarbinātības pakta īstenošanu. Latvija atbalsta politisko apņemšanos līdz gada beigām vienoties par ES daudzgadu budžetu 2014.-2020.gadam, iestājas par sociālās un ekonomiskās kohēzijas jeb izlīdzināšanas konsekventu īstenošanu un aicina veidot elastīgu pieeju specifiskajām rekomendācijām dalībvalstīm.
Eiropadomes dalībnieki debatēja arī par attiecībām ar Ķīnu. Eiropas Savienības valstu un valdību vadītāju sanāksmē tika apstiprināti 15.oktobra Ārlietu padomē pieņemtie Padomes secinājumi un papildus ierobežojošie pasākumi, kas vērsti pret Sīrijas režīmu, Padomes secinājumi par politisko, drošības un humanitāro krīzi Mali. Eiropadomes dalībnieki pauda nopietnas bažas par Irānas kodolprogrammu un atbalstīja Ārlietu padomes pieņemtos secinājumus un ierobežojošos pasākumus ar mērķi panākt Irānas režīma iesaistīšanos konstruktīvās diskusijās.

Eiropadome izteica pateicību par Eiropas Savienībai piešķirto Nobela Miera prēmiju.

Premjera videokomentārs: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=dO8LZ8TN9-E.

Foto: http://www.flickr.com/photos/valstskanceleja/sets/72157627957351272/

Informāciju sagatavoja:
Vita Timermane-Moora
Latvijas Pastāvīgās pārstāvniecības ES
Preses sekretāre
Tālr: +32 (0) 22383220
Epasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.