Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas unikāla vēsturiska liecība Minskā

17.03.2020. 14:25

2020. gada 16. martā, sadarbojoties Baltkrievijas Nacionālajai bibliotēkai ar Latvijas Universitātes Akadēmisko bibliotēku, Baltkrievijas Nacionālajā bibliotēkā tika atklāta izstāde “Eiropas konstitūciju priekšvēsture”. Atzīmējot Baltkrievijas Konstitūcijas dienu, pirmo reizi izstādē tiek demonstrēts 18. gadsimta Lietuvas lielkņazistes statūta kopijas tulkojums vācu valodā, kas glabājas Latvijas Universitātes Akadēmiskajā bibliotēkas arhīvā. Tāpat tiek izstādīti 17.- 19. gadsimta drukas izdevumi no Baltkrievijas Nacionālās bibliotēkas fondiem. Starp tiem: statūtu tulkojums poļu valodā (1619), karaļa preses izdevēja P. Elerta Varšavas izdevums (1648), Viļejkas pārizdevums, kuru ir sagatavojusi jezuītu akadēmija (1744), un krievu valodā tulkotais statūtu eksemplārs, kas izdots Sanktpēterburgā (1811).

Latvijas vēstnieks Einars Semanis savā uzrunā uzsvēra nozīmīgo sadarbību ne tikai starp vēstniecību un Nacionālo bibliotēku, bet arī starp  Baltkrievijas Nacionālo bibliotēku un Latvijas Universitātes Akadēmisko bibliotēku. Vēstnieks izteica pateicību par aktīvo un ražīgo sadarbību ar Baltkrievijas Nacionālo bibliotēku un novēlēja daudz jaunu ideju un veiksmīgu projektu nākotnē.

Lietuvas lielkņazistes  statūti  tika iztulkoti baltkrievu valodā 1588.gadā un tiem piemita visas mūsdienu konstitūcijai raksturīgās iezīmes. Minētie statūti tika izmantoti, kodificējot  Krievijas normatīvos aktus 16.gadsimtā, Krievijas 1649.gada Katedrāles kodeksa sagatavošanā, kā arī šie statūti ir tikuši piemēroti likumdošanā un tiesās Polijas, Latvijas un Igaunijas teritorijās. 17.-18.gadsimtā statūti tika iztulkoti krievu, ukraiņu, vācu, franču un latīņu valodās. Ukrainā šie statūti bija galvenais rakstiskais spēkā esošais likumu kopums.

Izstāde izveidota ar Baltkrievijas vēstniecības Latvijā un Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas atbalstu. Atklājot izstādi, uzrunu teica Baltkrievijas Nacionālā arhīva direktors Andrei Demjaniuk, Latvijas vēstnieks Einars Semanis un Baltkrievijas Nacionālās zinātņu akadēmijas vēstures institūta eksperts Aleh Dziarnovich, kā arī Baltkrievijas juridisko aprindu pārstāvji.

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Baltkrievijā
Adrese: 6a Doroshevicha Str., Minska 220013, Baltkrievija
Tālrunis: +375 17 211 3033
Fakss: +375 17 284 74 94
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

icon-facebook     icon-flickr       twtr

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā