Breksits

22.02.2019. 13:53

Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības process - cik tālu esam?

2017. gada 29. martā Apvienotā Karaliste (turpmāk – AK) iesniedza Eiropas Savienībai (turpmāk – ES) AK premjerministres Terēzes Mejas (Theresa May) vēstuli par Līguma par Eiropas Savienību 50. panta iedarbināšanu, t.i., AK paziņojumu par nodomu izstāties no ES. No tā brīža uzsākta 2 gadu laika atskaite un sarunas par breksita  procesu un noteikumiem.
Ja vien AK nelūgs termiņa pagarinājumu un atlikušās ES 27 dalībvalstis to vienbalsīgi (Eiropadomē) neatbalstīs, 2019. gada 30. martā plkst. 00.00 pēc Centrāleiropas laika (attiecīgi 30. marta plkst. 01.00 pēc Latvijas laika) AK kļūs par trešo valsti (jeb valsti ārpus ES).

Lai nodrošinātu sakārtotu izstāšanās procesu, svarīgi, lai līdz 2019. gada 29. martam spēkā stājas Izstāšanās līgums, kas nodrošinātu regulējumu saistībām, ko AK uzņēmusies kā ES dalībvalsts un radītu pakāpenisku pāreju uz AK kā trešās valsts ārpus ES statusu (t.sk. finanšu vienošanās , pilsoņu tiesību regulējums  un pārejas perioda nosacījumi ).

 Breksita  process un tā sekas nākotnē iedalāms divos pamata posmos:

  1. AK izstāšanās no ES, kuras rezultātā AK kļūst par trešo valsti jeb valsti ārpus ES;
  2. AK un ES nākotnes attiecības, kuru veidošana iespējama pēc tam, kad AK kļuvusi par trešo valsti.

Lasīt vairāk

 

Kā Latvijas pilsoņiem AK iespējams gatavoties breksitam?

Viens no svarīgākajiem jautājumiem, kurš jāatrisina breksita procesa ietvaros, ir turpināt arī pēc AK izstāšanās aizsargāt to ES, tostarp Latvijas, pilsoņu tiesības, kuri likumīgi uzturas AK, pamatojoties uz ES tiesību aktiem par ES pilsoņu brīvu pārvietošanos, piemēram, strādā vai dzīvo kopā ar laulāto. Minētais identiski attiecas arī uz tiem AK pilsoņiem, kuri uzturas kādā no ES 27 dalībvalstīm.  

Atkarībā no sarunu rezultāta ES pilsoņiem AK būs iespējams veikt šādas darbības:

  1. Ja līdz breksita brīdim (2019.gada 30.marts) spēkā stājas Izstāšanās līgums. Lasīt vairāk
  2. Ja līdz breksita brīdim Izstāšanās līgums nestājas spēkā, sākot ar 2019. gada 30. martu, AK ir tiesīga vienpusēji un neatkarīgi veidot imigrācijas politiku. Šādā gadījumā AK dzīvojošo ES pilsoņu tiesību regulējumu ir grūti paredzēt.

Vairāk informācijas par pilsoņu tiesībām pieejama: Eiropas Komisijas faktu lapā, AK valdības mājaslapā un Latvijas vēstnieces AK Baibas Bražes atklātajā vēstulē par Latvijas pilsoņu informēšanu breksita procesā.

 

Kādas pārmaiņas sagaida uzņēmējus, kas veic uzņēmējdarbību AK?

Uzņēmējiem, kas veic uzņēmējdarbību ES iekšējā tirgū nepieciešams pārliecināties, vai breksita iespējamās sekas ietekmēs arī viņus. Daži aspekti, kurus vērts izvērtēt. Lasīt vairāk

 

Laika ietvars

NB!  Lai arī maksimālais laika ietvars breksita sarunām saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienību 50. pantu ir divi gadi, laika līnijā norādītais laika ietvars ir provizorisks un var mainīties atkarībā no procesa.

Bulta

Biežāk uzdotie jautājumi par Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības procesu

Informācija par gaidāmajām pārmaiņām nozarēs

Tīmekļa vietnes papildu informācijai

 

Radušos jautājumus lūdzam iesūtīt uz e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. .