Breksits

30.10.2019. 11:18

Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības process - cik tālu esam?

2017. gada 29. martā Apvienotā Karaliste (turpmāk – AK) iesniedza Eiropas Savienībai (turpmāk – ES) AK premjerministres Terēzes Mejas (Theresa May) vēstuli par Līguma par Eiropas Savienību 50. panta iedarbināšanu, t.i., AK paziņojumu par nodomu izstāties no ES. No tā brīža uzsākta 2 gadu laika atskaite un sarunas par breksita  procesu un noteikumiem.
Sākotnējais plānotais AK izstāšanās datums bija 2019. gada 30. marts plkst. 00.00 pēc Centrāleiropas laika (attiecīgi 30. marta plkst. 01.00 pēc Latvijas laika), kad AK kļūtu par trešo valsti (jeb valsti ārpus ES).

Iepriekš pieņemti vairāki lēmumi par Līguma par Eiropas Savienību 50. panta termiņa pagarinājumiem, pārceļot breksita datumu. 2019. gada 29. oktobrī Eiropadome pieņēma lēmumu par breksita pagarinājumu līdz 2020. gada 31. janvārim. Šis lēmums novērš bezvienošanās breksita risku šā gada 1. novembrī. Pagarinājums nosaka, ka AK izstāšanās var notikt arī ātrāk, ja tiks ratificēts Izstāšanās līgums. 

Lai nodrošinātu sakārtotu izstāšanās procesu, svarīgi, lai līdz AK izstāšanās dienai spēkā stājas Izstāšanās līgums, kas nodrošinātu regulējumu saistībām, ko AK uzņēmusies kā ES dalībvalsts un radītu pakāpenisku pāreju uz AK kā trešās valsts ārpus ES statusu (t.sk. finanšu vienošanās , pilsoņu tiesību regulējums  un pārejas perioda nosacījumi ).

Lai sagatavotos breksita radītajām pārmaiņām, neskatoties uz dažādiem iespējamiem AK izstāšanās scenārijiem Latvijā notiek darbs pie nacionālās gatavības pasākumiem. Lasīt vairāk

 Breksita  process un tā sekas nākotnē iedalāms divos pamata posmos:

  1. AK izstāšanās no ES, kuras rezultātā AK kļūst par trešo valsti jeb valsti ārpus ES;
  2. AK un ES nākotnes attiecības, kuru veidošana iespējama pēc tam, kad AK kļuvusi par trešo valsti.

Lasīt vairāk

 Kā Latvijas pilsoņiem AK iespējams gatavoties breksitam?

Viens no svarīgākajiem jautājumiem, kas jāatrisina breksita procesa ietvaros, ir turpināt arī pēc AK izstāšanās aizsargāt to ES, tostarp Latvijas, pilsoņu tiesības, kuri likumīgi uzturas AK, pamatojoties uz ES tiesību aktiem par ES pilsoņu brīvu pārvietošanos, piemēram, strādā vai dzīvo kopā ar laulāto. Minētais identiski attiecas arī uz tiem AK pilsoņiem, kuri uzturas kādā no ES 27 dalībvalstīm.  

Atkarībā no sarunu rezultāta ES pilsoņiem AK būs iespējams veikt šādas darbības:

  1. Ja līdz breksita brīdim spēkā stājas Izstāšanās līgums. Lasīt vairāk
  2. Ja līdz breksita brīdim Izstāšanās līgums nestājas spēkā, sākot ar izstāšanās dienu AK ir tiesīga vienpusēji un neatkarīgi veidot imigrācijas politiku. Lasīt vairāk

Vairāk informācijas par pilsoņu tiesībām pieejama: Eiropas Komisijas faktu lapā, AK valdības mājaslapā un Latvijas vēstnieces AK Baibas Bražes atklātajā vēstulē par Latvijas pilsoņu informēšanu breksita procesā.

AK izstājoties no ES, dubultpilsonības izveidošanās un pastāvēšanas nosacījumi, kas ir noteikti Latvijas Republikas Pilsonības likumā, nemainīsies. Tā kā AK ir Ziemeļatlantijas līguma organizācijas dalībvalsts, tad Latvijas pilsonim arī turpmāk varēs izveidoties dubultpilsonība ar AK. Papildu informāciju par dubutpilsonību iespējams iegūt Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldēs mājas lapā.

Lai pēc breksita turpinātu likumīgi uzturēties Apvienotajā Karalistē (AK), Eiropas Savienības pilsoņiem  jāpiesakās ‘settled status’ vai ‘pre-settled status’.

  1. Ja Izstāšanās līgums stāsies spēkā, reģistrācija ir jāveic līdz 2021.gada 30.jūnijam.
  2. Ja izstāšanās notiek bez vienošanās, reģistrācija jāveic līdz 2020. gada 31.decembrim.

Aicinām Jūs iepazīties ar plašāku informāciju latviešu valodā - https://www.gov.uk/guidance/settled-status-for-eu-citizens-and-their-families-translations.lv

Tā kā pieteikšanos settled un pre-settled statusam administrē AK kompetentās iestādes, jautājumu un neskaidrību gadījumā iesakām sazināties ar AK Iekšlietu ministriju (Home Office):

  • Zvanot pa tālruni 0300 123 7379 (No pirmdienas līdz piektdienai (izņemot banku brīvdienas) no plkst. 8.00 līdz 20.00; sestdienās un svētdienās no plkst. 9.30 līdz 16.30 pēc AK laika). Ja šobrīd atrodaties ārpus AK, ar pilnu kontaktinformāciju varat iepazīties Home Office mājaslapā;
  • Uzdodot jautājumu tiešsaistē (online).

Informācija Apvienotās Karalistes pilsoņiem Latvijā

Latvija vēlas, lai AK pilsoņi un viņu ģimenes locekļi Latvijā justos droši un stabili arī no deal  breksita gadījumā. Vēlamies, lai AK pilsoņi Latvijā paliek, turpina dzīvot un strādāt, jo ir daļa no Latvijas sabiedrības. Lasīt vairāk

Kādas pārmaiņas sagaida uzņēmējus, kas veic uzņēmējdarbību AK?

Uzņēmējiem, kas veic uzņēmējdarbību ES iekšējā tirgū nepieciešams pārliecināties, vai breksita iespējamās sekas ietekmēs arī viņus. Daži aspekti, kurus vērts izvērtēt. Lasīt vairāk

Kas jāņem vērā ceļotājiem

Ieteikumi, kas jāņem vērā ceļotājiem uz AK, ja AK izstājas bez vienošanās. Lasīt vairāk

Biežāk uzdotie jautājumi par Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības procesu

Informācija par gaidāmajām pārmaiņām nozarēs

Tīmekļa vietnes papildu informācijai

 

Jautājumu gadījumā aicinām rakstīt uz e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Europe Direct informatīvais tālrunis visās ES oficiālajās valodās 00 800 6789 1011