Vēstniecība izsaka visdziļāko līdzjūtību Čehijas baltistikas dižgara Radegasta Paroleka tuviniekiem un draugiem, viņu mūžībā aizvadot

24.09.2019. 12:30

2019. gada 24. septembrī Prāgā notiek atvadīšanās no ievērojamā Čehijas profesora Radegasta Paroleka ­‒ literatūrzinātnieka, baltu tautu literatūras popularizētāja, latviešu un lietuviešu literatūras tulkotāja, čehu literārās baltistikas studiju dibinātāja. R. Paroleka vārds ir ierakstīts pasaules baltistikas vēsturē. R. Paroleks mūžībā devies 15. septembrī 99 gadu vecumā.

Piecdesmit sava mūža gadus viņš strādāja Prāgas Kārļa universitātē. 20. gs. 60. gados R. Paroleks sāka sistemātiski nodarboties ar laviešu, lietuviešu un igauņu literatūru, bet 1990. gadā izveidoja baltistikas specialitāti Kārļa universitātes Filozofijas fakultātē. To absolvējuši vairāki desmiti čehu.

Pirmais lielais R. Paroleka darbs par Baltijas tautu literatūru bija „Baltijas literatūras salīdzinošā apcere”. Citi zinātniskie apcerējumi par Baltijas valstu literatūru ir apkopoti krājumā „Baltijas literatūru zelta fonds” (2006).

R. Paroleks daudz tulkojis, iepazīstinot čehus ar latviešu literatūru. Viņš tulkojis Raiņa dzejas un Kārļa Skalbes pasaku izlasi, Andreja Pumpura eposu „Lāčplēsis” un latviešu dzejnieču izlasi „Mīlestības krāšņie koki”. Starp viņa tulkojumiem ir arī latviešu un lietuviešu antoloģija „Dailes lokā”, kā arī latviešu 19. un 20. gs dzejas antoloģija „Dvēseļu mežs”.

Savā garajā un bagātajā mūžā piedzīvoto profesors R. Paroleks ir aprakstījis atmiņās, kuras piecos sējumos ar nosaukumu „Nežēlīgais un skaistais divdesmitais gadsimts” 2013. gadā izdeva Čehijas Zinātņu akadēmijas izdevniecība.

Par devumu baltistikas, it īpaši letonistikas jomā, R. Paroleks ir saņēmis vairākus augstus apbalvojumus. Viņš bija Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris, Latvijas Universitātes goda doktors un Latvijas Zinātņu akadēmijas ārzemju loceklis.

 


Preses kontaktiem:
Komunikcijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-draugiemicon-flickrytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā