Latvija turpinās sniegt atbalstu miera un drošības stiprināšanā Afganistānā

24.11.2020. 16:07

2020. gada 24. novembrī Ženēvā, Šveicē, un tiešsaistes režīmā notika Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO), Afganistānas Islāma Republikas valdības un Somijas Republikas valdības kopīgi organizētā “Afganistānas konference 2020” (2020 Afghanistan Conference), kurā ar starptautiskās sabiedrības pārstāvju līdzdalību tika pārrunātas Afganistānas sociālās, politiskās un ekonomiskās attīstības perspektīvas nākamajiem pieciem gadiem, kā arī apliecināts finansiāls atbalsts Afganistānas attīstībai.

Konferencē ar videouzrunu uzstājās arī Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs. Ministrs uzsvēra, ka galvenais mērķis ir miera atjaunošana un situācijas stabilizācija Afganistānā. Kā pozitīvs signāls šādai iespējai ir 12. septembrī Katarā uzsāktās Afganistānas valdības un politiskās kustības Taliban sarunas par miera un politiskās stabilitātes atjaunošanu Afganistānā, kas notika pēc 29. februārī Amerikas Savienoto Valstu (ASV) un Taliban parakstītās vienošanās.

Latvijas skatījumā uzsāktajam miera procesam ir jāturpina kopš 2001. gada panāktais progress demokrātijas, cilvēktiesību un likuma varas stiprināšanā Afganistānā.

E. Rinkēvičs atgādināja, ka Eiropas Savienība (ES) jau maijā atkārtoti apliecināja politisko atbalstu Afganistānai, taču efektīvam starptautiskajam atbalstam ir svarīgi nodrošināt politisko saistību izpildi kā no Afganistānas valdības, tā arī no tās partneru puses. Nosacījumu izpilde ir būtisks faktors starptautisko donoru ilgtspējīga atbalsta nodrošināšanai, uzsvēra ministrs.

Ministrs apliecināja, ka Latvija ne tikai aktīvi pauž politisko atbalstu Afganistānai starptautiskajā arēnā, piemēram, ES un ANO formātos, bet sniedz arī vērā ņemamu materiālu un praktisku ieguldījumu. Latvijas militārpersonas piedalās NATO un sabiedroto militāro spēku atbalsta (Resolute Support) misijā Afganistānā, savukārt Afganistānas drošības spēku atbalstam Latvija sniedz ikgadēju finansējumu 500 000 ASV dolāru apmērā gan apmācību, gan inventāra nodrošināšanai.

E. Rinkēvičs uzsvēra, ka ES atbalsts Afganistānai jāskata plašākā reģionālā kontekstā.  Jau kopš 2015. gada Latvijas Valsts robežsardze pilda vadošās funkcijas “Robežu pārvaldības programmas Centrālajā Āzijā (BOMCA)” īstenošanā un esam gandarīti, ka jaunajā fāzē programmā iekļauta arī Afganistāna, norādīja ministrs.

“Afganistānas konferencē 2020” kopumā piedalījās vairāk nekā 70 valstu pārstāvji, kā arī starptautiskās organizācijas un aģentūras. Līdzīga formāta Afganistānai veltītas donoru konferences notikušas 2012. gadā Tokijā un 2016. gadā Briselē.  

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-flickricon instagramytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā