Latvija pievienojas Mediju brīvības koalīcijas paziņojumam

25.09.2020. 11:30

Mediju brīvības koalīcijas Izpildgrupas dalībnieki - parakstījušies zem šī paziņojuma - pauž bažas par nepārtrauktiem uzbrukumiem mediju brīvībai saistībā ar prezidenta vēlēšanām, kas notika Baltkrievijā 2020. gada 9. augustā.

Mediju brīvība ir svarīga demokrātiskas sabiedrības sastāvdaļa, un cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības stūrakmens.

Mūs satrauc ticami ziņojumi, ka Baltkrievijas varasiestādes ir vajājušas, pakļāvušas smagai piekaušanai un aizturējušas žurnālistus un citus plašsaziņu līdzekļu darbiniekus, kuri atspoguļoja vēlēšanu kampaņu un protestus, un atcēlušas viņu akreditāciju. Ir skaidrs, ka šo represiju nolūks ir vērsties tieši pret žurnālistiem un liegt Baltkrievijas iedzīvotājiem tiesības uz uzskatu un vārda brīvību.

Mūs arī satrauc, ka nepārtraukti notiek interneta atslēgšana, kas ierobežo plašsaziņas līdzekļu brīvību un liek šķēršļus žurnālistu un cilvēktiesību aizstāvju spējai ziņot par cilvēktiesību pārkāpumiem. Atslēgšana ietekmē visus lietotājus – vienlaikus nesamērīgi nodarot kaitējumu sievietēm, meitenēm un minoritāšu grupām – un var pārkāpt cilvēktiesības un pamatbrīvības, tostarp tiesības miermīlīgi pulcēties un uzskatu un vārda, un biedrošanās brīvību, kas ir demokrātiskas sabiedrības pamatā. Lai sauktu valdības pie atbildības, iedzīvotājiem nepieciešama piekļuve brīviem plašsaziņas līdzekļiem, kas sniedz precīzu informāciju un kompetentu analīzi.

Mēs aicinām Baltkrieviju garantēt mediju brīvību, atturēties no interneta atslēgšanas un ievērot starptautiskās cilvēktiesības normas. Žurnālistiem un citiem plašsaziņu līdzekļu darbiniekiem Baltkrievijā ir jādod iespēja darīt savu darbu, nebaidoties no aizturēšanas, represijām un ierobežojumiem (gan tiešsaistes, gan tradicionālajos medijos), kas nav savienojami ar tiesībām uz vārda brīvību. Tie, kas atbildīgi par uzbrukumiem žurnālistiem un citiem plašsaziņu līdzekļu darbiniekiem, ir jāsauc pie atbildības.

Parakstījušas:

Amerikas Savienotās Valstis

Apvienotā Karaliste

Kanāda

Latvija

Nīderlande

Vācija

 

Informācijai

Mediju brīvības koalīcija dibināta 2019. gada jūlijā Globālās mediju brīvības konferences laikā Londonā. Koalīcija ir valstu partnerība, kuras apņēmušās stiprināt starptautisko koordināciju un rīcību mediju brīvības un žurnālistu drošības veicināšanai, gan izvēršot diskusiju augstākajā politiskajā līmenī, gan veicot dažādus praktiskus ilgtermiņa pasākumus ekspertu līmenī. Latvija ir viena no koalīcijas dibinātājvalstīm, kā arī darbojas koalīcijas Izpildgrupā.  Kopumā koalīcijai šobrīd pievienojušās jau 37 valstis.

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-flickricon instagramytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā