Ārlietu ministrs: pēc 2020. gada ir jāievieš jaunā Eiropas Savienības un Centrālāzijas stratēģija

17.06.2019. 13:56

2019. gada 17. jūnijā ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs piedalījās Eiropas Savienības (ES) Ārlietu padomes sanāksmē Luksemburgā, kur notika viedokļu apmaiņa par ES Kopējās ārpolitikas un drošības politikas efektivitāti, ES Globālās stratēģijas ārpolitikas un drošības politikas jautājumos ieviešanas progresu.

E. Rinkēvičs pauda nostāju, ka ES vienotība ir neatsverama, lai tiktu īstenotas ES prioritātes un saglabāta ES starptautiskā uzticamība. “Latvija atbalsta Eiropas Savienības ārējo attiecību veidošanu atbilstoši Lisabonas līgumā noteiktajiem pamatprincipiem: efektivitāte, Eiropas Savienības vienotība un patiesa sadarbība. Latvijas skatījumā nepieciešama ciešāka koordinācija starp Eiropas Savienības institūcijām un dalībvalstīm,” pauda E. Rinkēvičs.

Runājot par ES Globālo stratēģiju, E. Rinkēvičs akcentēja, ka ES ir jāturpina darbs pie daudzpusējas uz noteikumiem balstītas kārtības atbalstīšanas un stiprināšanas, tostarp Apvienoto Nāciju Organizācijas un Pasaules Tirdzniecības organizācijas formātos, kā arī jāturpina uzņemties aktīvu lomu šajos formātos. “Latvija uzsver, ka transatlantiskā vienotība ir neaizstājama Eiropas un pasaules drošībai, tādēļ, neskatoties uz viedokļu atšķirībām kādā no politikas jomām ar ASV, ir jāstiprina transatlantiskās attiecības. Tāpēc mums ir svarīga jauno ES drošības un aizsardzības iniciatīvu atvērtība ASV un citu sabiedroto dalībai. Uzskatām, ka Eiropas Savienības spēju celšana, lielāki dalībvalstu ieguldījumi aizsardzībā un atbalsts Eiropas Savienības dalībvalstu aizsardzības industrijai stiprina Eiropas Savienības rīcībspēju un dod pienesumu transatlantiskajā drošībā. Latviju īpaši interesē vienošanās panākšana par vienotiem robežšķērsošanas nosacījumiem un procedūrām, kā arī divējādas pielietojamības tehniskajām prasībām, kas nepieciešamas Eiropas Savienības dalībvalstu un sabiedroto militārās mobilitātes sekmēšanā visā Eiropas Savienības teritorijā,” sacīja E. Rinkēvičs.

Latvijas ārlietu ministrs pauda pārliecību par nepieciešamību turpināt ES darbu pie sadarbības stiprināšanas hibrīddraudu jomā, kiberdrošībā, stratēģiskajā komunikācijā, cīņā pret dezinformāciju, ES sadarbībā ar NATO un civilo spēju stiprināšanā. “Latvija īpaši uzsver iekšējās un ārējās politikas koordinācijas stiprināšanas nozīmi, noturības veicināšanu gan Eiropas Savienības, gan tās kaimiņos, tostarp caur integrētu pieeju konfliktiem un krīzēm. Uzskatām, ka, stiprinot Eiropas Savienības sadarbību ar dažādiem reģioniem, īpaša uzmanība jāvelta diskusijām par Austrumu partnerības nākotni pēc 2020. gada un jāievieš jaunā Eiropas Savienības un Centrālāzijas stratēģija,” uzsvēra E. Rinkēvičs.

Tāpat notika viedokļu apmaiņa par situāciju Sudānā, kur pagājušā gada decembrī sākās plaši protesti. Ministri tikās arī ar Jordānijas ārlietu ministru Ajmanu Alsafadī (Ayman Al Safadi) un pārrunāja aktualitātes Tuvo Austrumu reģionā – situācija Sīrijā, Irānā un Tuvo Austrumu miera process.

Informācijai

Ārlietu padomes sanāksmes notiek reizi mēnesī. Ārlietu padomi vada ES augstā pārstāve ārlietās un drošības politikas jautājumos Federika Mogerīni.

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-flickricon instagramytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā