“Sievietes, miers un drošība” sanāksmē Namībijā vēstniece Aiga Liepiņa uzsver nepieciešamību politiski vienoties par dzimumu jautājumiem saistībā ar ieroču apriti

11.04.2019. 14:42

2019. gada 10. un 11. aprīlī Namībijā notika “Sievietes, miers un drošība” (Women, Peace and Security, WPS) nacionālo koordinatoru globālā līmeņa sanāksme, kurā Latviju pārstāvēja Ārlietu ministrijas Starptautisko organizāciju un humanitāro jautājumu departamenta direktore vēstniece Aiga Liepiņa.

Svarīgākā diskusiju tēma bija sieviešu līdzdalība un līderība; tika arī runāts par stratēģijām ANO mērķu par sievietēm, mieru un drošību ieviešanā, kā arī atbruņošanās un dzimumu jautājumiem saistībā ar ieroču kontroli. Apspriedē tika akcentēts, ka ir būtiski arī saturiski iesaistīt procesos sievietes, tai skaitā lēmumu pieņemšanā.

Īstenojot “Sievietes, miers un drošība” principiem atbilstošu politiku miera un drošības nodrošināšanai, nepieciešama politiska griba un pozitīva ietekme plašākas pilsoniskās drošības kontekstā. Pirms 20 gadiem tika pieņemta pirmā ANO Drošības Padomes rezolūcija 1325 par WPS un kopš tā laika ir vērojama būtiska attīstība, kas šobrīd vērsta galvenokārt uz preventīvu rīcību. Papildu tam mūsdienās īpaši svarīgi ir pievērsties miera konceptam ārpus negative peace principa, jeb konteksta, kurā miers tiek saistīts ar militāro konfliktu neesamību.

Pirmo reizi “Sievietes, miers un drošība” (WPS) nacionālo koordinatoru globālā līmeņa sanāksmē tika organizēta padziļināta diskusija par WPS aspektiem ieroču kontroles un atbruņošanās jomās. Diskusiju kopā vadīja Latvijas, Zviedrijas un ANO Atbruņošanās lietu biroja (UNODA) pārstāvji. Tika identificēti vairāki universāli problēmjautājumi, kā arī reģionālā specifika.

Latvija šobrīd ir Ieroču tirdzniecības līguma (ATT) prezidējošā valsts, un tās tematiskā prioritāte ir ieroču aprites ietekme uz dzimumu balstītu vardarbības izplatību. Latvija sanāksmē aicināja WPS koordinatorus un dzimumu līdztiesības ekspertus aktīvi iesaistīties ATT dalībvalstu 5.konferences gala dokumenta sagatavošanā, lai panāktais rezultāts atbilstu WPS principiem. Vēstniece Aiga Liepiņa uzsvēra, ka politiska vienošanās par konkrētu rīcību ar dzimumu saistītos jautājumos no ATT dalībvalstu puses būtu vērā ņemams ieguldījums, sagaidot ANO Drošības Padomes rezolūciju par WPS 20 gadu jubileju 2020. gadā.

Diskusijas dalībnieki atzina, ka daudzu valstu attiecīgajās institūcijās ieroču kontroles un atbruņošanās jautājumi ir strukturāli atdalīti no dzimumu līdztiesības jomas. Tādēļ WPS aspekts politikas izstrāde netiek pietiekoši ņemts vērā. Ļoti svarīgi ir nodrošināt efektīvu visu iesaistīto pušu koordināciju.

Dalībniekus uzrunāja arī Namībijas premjerministra vietniece un starptautisko attiecību un sadarbības ministre Netumbo Nandi-Ndaitwah, ANO Dzimumu līdztiesības un sieviešu iespēju veicināšanas iestādes (UN Women) izpilddirektore Phumzile Mlambo-Ngcua un Norvēģijas ārlietu viceministre Marianne Hagen.

Namībija 2019. gadā ir “Sievietes, miers un drošība” nacionālo koordinatoru globālā tīkla priekšsēdētāja, sanāksmes laikā šo pienākumu pārņemot no Vācijas. Sanāksmē piedalījās pārstāvji no ANO dalībvalstīm, reģionālām organizācijām un starptautiskām nevalstiskajām organizācijām.

 

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-flickricon instagramytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā