Vēstnieks ANO uzsver Latvijas pieredzi konvencionālo ieroču eksporta kontroles mehānismu ieviešanā

25.10.2018. 19:15

2018. gada 24. oktobrī Ņujorkā Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Ģenerālās asamblejas Pirmās komitejas debatēs par konvencionālajiem ieročiem Latvijas vēstnieks ANO Andrejs Pildegovičs aicināja dalībvalstis ievērot augstākos standartus konvencionālo ieroču kontrolei nacionālā līmenī, lai nodrošinātu caurskatāmu konvencionālo ieroču apriti un atbildīgu tirdzniecību starptautiskā mērogā. Vēstnieks uzsvēra ievērojamo Latvijas pieredzi ieroču eksporta kontroles mehānismu izveidē un ieviešanā. Latvija 2018. gada 24. augustā kļuva par Ieroču tirdzniecības līguma (Arms Trade Treaty, ATT) prezidējošo valsti, lai nostiprinātu konvencionālo ieroču eksporta kontroles mehānismu lomu starptautiskajā atbruņošanās un drošības arhitektūrā. Jau pirms prezidentūras Latvija aktīvi dalījās pieredzē ar valstīm, kas uzsākušas ATT nosacījumu ieviešanu. Piemēram, kopš 2015.gada, Latvija Eiropas Savienības ATT projekta “EU activities in Support of the Implementation of the ATT” ietvaros  iesaistās Ganas militāras nozīmes preču kontroles pilnveidošanā.

A.Pildegovičs informēja, ka Latvijas ATT prezidentūras prioritātes 2018.-2019. gadam ir veicināt efektīvu un visaptverošu ATT nosacījumu ieviešanu, mazināt nelegālas konvencionālo ieroču aprites ietekmi uz dzimumu balstītas vardarbības izplatību, kā arī sekmēt valstu pievienošanos līgumam. Kopš Latvija uzņēmās prezidentūras pienākumus trīs jaunas valstis – Surinama, Libāna un Gvineja-Bisava – ir ratificējušas līgumu. Tādējādi kopējais ATT dalībnieku skaits ir  99 valstis. Tāpat prezidentūras laikā Latvija veicinās sadarbību ar pilsonisko sabiedrību un privāto sektoru līguma mērķu sasniegšanai. Kā ATT prezidējošā valsts Latvija šogad apstiprināšanai virza  ANO rezolūciju par ATT ieviešanu, kurā atspoguļotas minētās Latvijas prioritātes un kuru šobrīd atbalsta jau 81 ANO dalībvalsts. 

Vēstnieks uzrunā arī uzsvēra - nav pieļaujama situācija, ka ATT ieviešanu kavē finanšu līdzekļu pieejamība, jo netiek savlaicīgi veiktas ikgadējās iemaksas, par kurām dalībvalstis ir vienojušās, pievienojoties līgumam. Tādēļ A.Pildegovičs aicināja līguma dalībvalstis izpildīt savas finansiālās saistības attiecībā uz līgumu, lai nodrošinātu tā efektīvu  ieviešanu. 

Latvijas paziņojums (angļu valodā)

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-flickricon instagramytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā